Więcej
    Strona głównaOrganizacjeZespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A. rośnie w siłę!

    Zespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A. rośnie w siłę!

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.  powstało po to, by nieco ożywić miasto, pobudzić społeczność do działania na rzecz wspólnego dobra. Teraz po przeszło 17 latach działalności możemy powiedzieć, że nie dość, że udało nam się to wszystko osiągnąć, to jeszcze możemy uczyć innych, jak działać lokalnie – mówi Andrzej Zaręba, Prezes Zarządu.

    Z każdym rokiem pracy przybywa, realizowane są kolejne projekty. Stowarzyszenie na przestrzeni lat rozszerzyło pracę z terenu gminy na cały powiat grójecki, współpracuje z instytucjami, samorządami oraz firmami w zakresie szeroko rozumianej aktywizacji lokalnej.

    Od początku działalności pozyskaliśmy dotacje na realizację projektów na kwotę przeszło 3 400 000 zł.  Obecnie realizujemy rocznie kilkanaście projektów, co roku zwiększa się również ich wielkość i zakres działania, dzięki czemu pomagamy mieszkańcom szerzej i skuteczniej – dodaje Dorota Lenarczyk zarządzająca pracą Stowarzyszenia.

    Do kluczowych obszarów należą te związane z promocją jabłka jako dziedzictwa kulinarnego regionu, senioralne oraz programy grantowe jak „Działaj Lokalnie”. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. angażuje się we wszystkie strategiczne działania społeczności, animuje działania na rzecz promocji Warki i regionu. Prowadzi szkolenia m.in. w zakresie pozyskiwania środków dla organizacji, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich. Koordynuje Sieć Społeczników Powiatu Grójeckiego, Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego, zawiązało Partnerstwo Jabłkowej Warki, a w bezpośredniej działalności obecne jest jako organizator takich imprez jak Vivat Pułaski czy Jarmarki Śniadaniowe na wareckim rynku.

    Mimo realizacji celów na terenie powiatu Stowarzyszenie najwięcej działa na terenie gminy Warka. Można powiedzieć, że pobudziło to miasto do działalności społecznej. Warka stała się wyraźnym centrum aktywności na mapie powiatu, zdecydowanie wyróżniając się pod względem ilości realizowanych projektów, aktywnych grup nieformalnych, liczbą wspólnych inicjatyw. W dużym stopniu było to możliwe dzięki temu iż warecki samorząd daje „zielone światło” do aktywności wszystkich grup społecznych i wspiera te działania.

    Rok 2020 jest pełen zmian. By podołać wszystkim wyzwaniom wynikających z tak prężnej działalności zespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A. powiększył się o dwóch pracowników merytorycznych do opieki nad projektami senioralnymi i działaniami związanymi z promocją jabłka jako dziedzictwa regionu. Zmieniła się także lokalizacja organizacji. Obecnie biuro mieści się w samym centrum miasta (budynek CeSiR) – niezwykle ułatwia to kontakty ze społecznikami. Stowarzyszenie będąc bliżej mieszkańców może być jeszcze bardziej dostępne i pomocne w sieciowaniu różnych grup.

    Mijający rok, choć rekordowy pod względem ilości realizowanych projektów i wysokości środków zewnętrznych – jest bardzo trudny. Pandemia nie odpuszcza i harmonogramy wielu zadań muszą być zmieniane. W obliczu reżimu sanitarnego i licznych obostrzeń nie ma możliwości zorganizowania wydarzeń i imprez – po raz pierwszy od wielu lat nie mogliśmy zorganizować „Seniorady”.  Musimy czuwać z jednej strony nad harmonogramami poszczególnych projektów, z drugiej nad potrzebami ich beneficjentów. Ze szczególną troską myślimy tutaj o grupie seniorów. Widzimy ich zaangażowanie, otwartość, oddanie, ale tym samym niemoc w związku z coraz to nowymi zakazami wynikającymi z obostrzeń… – mówi Dorota Lenarczyk.

    Bez względu na zawirowania związane z sytuacją epidemiczną zespół Stowarzyszenia pozostaje wierny swej misji. Nie zamierza składać broni. Cel na 2021 r. jest prosty – zawalczyć o kolejne granty, tak by jeszcze efektywniej promować Warkę i wspierać społeczników, tym bardziej, że rok 2021 to wyjątkowy jubileusz 700-lecia miasta.

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE