21.4 C
Warka
środa, 27 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejŁąka kwietna powstała w Konarach

  Łąka kwietna powstała w Konarach

  W marcu pisaliśmy o naszych marzeniach. Dzieci ze szkoły w Konarach rysowały projekty kwiatowych łąk, czytaliśmy jakie kwiaty najbardziej lubią owady zapylające i z czego można zbudować hotel dla owadów.

  Aplikowaliśmy z sukcesem o wsparcie naszych marzeń do programu Stowarzyszenia W.A.R.K.A  „Działaj Lokalnie” i  udało się. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 2500 zł. Choć mieliśmy obawy czy koniec czerwca i lipiec to dobry czas na założenie łąki kwietnej na działce leżącej tuż obok szkoły to pomimo obostrzeń i restrykcji zaczęliśmy. Zaangażowaliśmy naszych uczniów, ich rodziców i  seniorów aby obsiali  i obsadzili roślinami miododajnymi naszą łąkę. Część nasion i sadzonek zakupiliśmy, a część to dary z ogródków naszych mieszkańców. Na terenie łąki ustawimy na wiosnę własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów jako projekty edukacyjne domki dla owadów. Prawie są skończone – niestety edukacja zdalna uniemożliwiła dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Ustawimy tabliczki, które będą opisywały zasadzone rośliny i ich właściwości. Na zakończenie projektu planowaliśmy zrobić spotkanie międzypokoleniowe na którym mieliśmy nawzajem uczyć się o właściwościach roślin, które mamy w naszym otoczeniu i ich wykorzystaniu dawniej i dziś. Niestety sytuacja sanitarna nie pozwoliła nam w pełni zrealizować projektu w dużych grupach, wycieczkę zamieniliśmy na transmisję online na profilu FB. Dzień wymiany doświadczeń zamieniliśmy na filmiki nagrywane przez naszych uczniów z rodzinnymi opowieściami o roli polnych roślin i ich wykorzystaniu w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że  efekty naszych działań będą wiele lat cieszyć dzieci, dorosłych oraz okoliczne owady i ptaki.

  Teren łąki będzie idealnym miejscem obserwacji przyrodniczych roślin i zamieszkujących łąkę owadów. Nasza łąka ma być miejscem ekologicznym i przyjaznym dla małych organizmów. Dodatkową korzyścią będzie antysmogowa rola tego ekosystemu, co pozwoli uwrażliwić uczestników projektu na problemy zanieczyszczenia powietrza. Kiedy łąka zakwitnie chcemy zorganizować plener plastyczny, dotyczący artystycznego spojrzenia na łąkę. Mamy zamiar także dokumentować za pomocą fotografii piękno i bogactwo ekosystemu. Chcemy by dziadkowie mogli pokazać wnukom kwiaty łąkowe, których już prawie nie ma w naszym środowisku.

  Koordynator projektu

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE