Szkoła Podstawowa nr 1 pamięta o swoim Patronie

Szkoła Podstawowa nr 1 pamięta o swoim Patronie

„Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie.” – Takie słowa widnieją obok portretu Piotra Wysockiego, tuż po wejściu do Szkoły Podstawowej nr 1w Warce.

Kim jest Patron Szkoły? Pewnie spytacie

To Piotr Wysocki – warecki bohater

On pod Olszynką toczył boje

Za wolne życie Twoje i moje.

Teraz Patronem jest naszej szkoły

I każdy z nas jest tym zaszczycony.

 

To właśnie Piotr Wysocki 190 lat temu, w 1830 roku stanął na czele Sprzysiężenia Podchorążych i zapoczątkował wielki zryw Polaków w walce o wolność – Powstanie Listopadowe.

Dzień 29 listopada dla Szkoły Podstawowej nr1 w Warce jest jak zawsze dniem szczególnym i wyjątkowym. Postać Patrona jest wciąż żywa i szczególnie pielęgnowana. Aby uczcić Jego pamięć, braliśmy udział w uroczystych obchodach, zarówno w szkole, jak i w środowisku.

Niestety, tegoroczny Dzień Patrona przebiegał zupełnie w innych okolicznościach ze względu na panującą pandemię. Nie mógł być obchodzony jak dotąd, bardzo uroczyście i z całą społecznością Mimo to stanęliśmy na wysokości zadania i nawet w dobie zdalnego nauczania celebrowaliśmy pamięć o Naszym Patronie, choć w nieco inny sposób, ale z szacunkiem.

Przedstawiciele naszej społeczności zapalili znicze pod pomnikiem Piotra Wysockiego przy Dworku na Długiej, oddając jednocześnie hołd Patronowi. Prowadzone lekcje online były także sposobem na wspominanie i przybliżanie postaci bohatera Nocy Listopadowej. Uczniowie wykonywali także plakaty i inne prace poświęcone Patronowi. Inna formą obchodów był wspólnie zaśpiewany Hymn Szkoły przez najmłodszych uczniów z przedszkola i zerówek. To właśnie z ich ust pięknie wybrzmiały jakże znamienne słowa „Wysocki jest nam chluba i ozdobą…”

W dniu 29 listopada odbyła się również, choć w nielicznym gronie uroczystość miejska upamiętniająca rocznicę Powstania Listopadowego. Podczas niej składano kwiaty na grobie Piotra Wysockiego na wareckim cmentarzu. W imieniu nas wszystkich wiązankę złożyły obie dyrektorki Bożena Sobieraj i Urszula Sasin-Kutyna, zapalono również znicze i oddano cześć Patronowi. Delegacja szkoły uczestniczyła również we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, Piotra Wysockiego i bohaterów walczących w Powstaniu Listopadowym.

Choć obchody Dnia Patrona były inne niż wszystkie dotąd, z pewnością bogate były we wspomnienia, dumę, refleksje i szacunek do bohatera. Pragniemy wciąż pielęgnować pamięć o naszym Patronie, wierząc, że za rok będzie już inaczej.  Czekamy więc z niecierpliwością.

Warto również podkreślić, jak ważne dziś dla każdego z nas powinny być słowa stanowiące maksymę życia Naszego Patrona, wyryte na jego grobie „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie’’

Szkoła Podstawowa nr 1 Warka – Anna Ambroży

Udostępnij:
← Dwóch liderów WLH Konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową rozstrzygnięty! →

Dodaj komentarz