Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... w Ratuszu powstaje "Panteon bohaterów Warki"

    700 lat Warki… w Ratuszu powstaje „Panteon bohaterów Warki”

    W tym roku Warka obchodzi wspaniały jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich. Z tej właśnie okazji na ścianach wewnątrz miejskiego Ratusza zawisną rysunki prezentujące największych bohaterów związanych z ziemią warecką. Będą oni pojawiać się przez cały rok, w dniach rocznic związanych z danym bohaterem. Jako pierwszy zaprezentowany został pułkownik Władysław Kononowicz, a okazją ku temu była 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, która wypadała w piątek 22 stycznia.

    „Zawieszenia” pierwszego bohatera dokonali: Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba oraz autor prezentowanych rysunków Sławomir Ragan.

    Dodatkowym elementem pomysłu utworzenia „Panteonu bohaterów Warki” jest powstanie pamiątkowych magnesów z najważniejszymi historycznymi postaciami ziemi wareckiej. Pierwszy z nich – z pułkownikiem Kononowiczem, rozdany został przy okazji uroczystej Mszy św. związanej ze 158. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, którego jednym z bohaterów był właśnie pułkownik Władysław Kononowicz.

    Władysław Kononowicz – naczelnik wojenny powiatu warszawskiego, pułkownik wojsk powstańczych w czasie powstania styczniowego. W armii rosyjskiej walczył na Kaukazie, gdzie dosłużył się stopnia majora. Był członkiem konspiracji w Armii Imperium Rosyjskiego, poprzedzającej wybuch powstania styczniowego. Po wzięciu dymisji z wojska został dowódcą oddziałów powstańczych w ziemi czerskiej. Zorganizował na prawym brzegu Pilicy oddział powstańczy z okolicznych mieszkańców działający w lasach, głównie Puszczy Stromeckiej, stoczył szereg potyczek z wojskiem rosyjskim. 25 marca 1863 pobił Rosjan pod Chynowem. 19 kwietnia rozbił pod Wąchockiem trzykrotnie silniejszą kolumnę rosyjską. 20 kwietnia zdobył na wrogu 180 karabinów. 4 maja rozbił Rosjan pod Magnuszewem, 14 maja stoczył zwycięską potyczkę pod Rozniszewem. Obozował na niedostępnej kępie rozniszewskiej u ujścia Pilicy pod Rozniszewem, prowadził wypady na Warkę, Nowe Miasto nad Pilicą, Magnuszew, Ryczywół. Jego zwycięstwo z 14 maja spowodowało wyprawę odwetową 2 000 żołnierzy rosyjskich z Warszawy. Otoczony 2 czerwca 1863 r. pod Grabowską Wolą rozwiązał oddział, ale sam z eskortą został ujęty i odwieziony do Warki (razem z adiutantami Edmundem Nałęcz-Sadowskim i Feliksem Łabędzkim). 4 czerwca 1863 r. wraz z nimi został rozstrzelany na wareckich błoniach.

    Jeśli ktoś chciałby otrzymać pierwszy z serii magnesów z bohaterami historycznymi Warki prosimy o zgłoszenie się do Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”.

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE