0.7 C
Warka
środa, 7 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeTrojden I na ulicach wareckiego grodu

  Trojden I na ulicach wareckiego grodu

  Warecki Oddział PTTK zaprosił 18 września 2021 r. swoich członków i sympatyków na trasę 51. Rajdu Południowego Mazowsza. Uczestnicy rajdu przeszli ulicami 700-letniego grodu trasą questu „Książę Mazowiecki Trojden I”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, rajd został skrócony do jednodniowej pieszej wędrówki.

  Mimo niesprzyjającej pogody na trasę rajdu stawiło się około 150 turystów z ośmiu szkół: Nowej Wsi, Wrociszewa, Konar, Michałowa, Sułkowic, Watraszewa i obu wareckich szkół podstawowych. Wyruszyli okryci płaszczami przeciwdeszczowymi, z naciągniętymi kapturami z trasą questu w mokrych rękach. Z ciekawością odgadywali kolejne zagadki, poszukiwali  „w hełmie” walców pionowych, na szczycie których ostrze grota się znajdowało”. Oczywiście nastawili uszu, gdy zasłyszeli, iż Księżna Warszawska powiedziała – „Kiedyż to nasza Warszawa będzie tak wielka jak Warka”. Duma rozpierała ich serca. Z niedowierzaniem słuchali ciekawej i długiej historii miejsca, gdzie obecnie stoi budynek „Kolor przelanej krwi mający”. Zwrócili uwagę na kolejnego rycerza, na koniu siedzącego, dowódcy zwycięskiej bitwy ze Szwedami. W dalszą trasę prowadziły ich kolejne „znaki”. Dotarli do obu świątyń, odnaleźli orła w złotej koronie i odczytali treść tablicy upamiętniającej pochówek rodziny Książąt Mazowieckich. Mierząc trasę „łokciami” przekroczyli bramę i dotarli do kolejnego rycerza. Jak mówił prezydent USA William Taft „Był to rycerz z krwi i kości, syn rycerskiego narodu. Rycerski w postawie i zwyczajach. Mężny i nieustraszony, odważny i śmiały”. Mowa oczywiście o Kazimierzu Pułaskim, bohaterze Polski i Stanów Zjednoczonych. W dalszą drogę poprowadziły ich słowa: Tam, gdzie biel się kończy , a zaczyna kolor ziemi bitewnej”. Dotarli drewnianymi schodami do kapliczki, z którą wiążą się tajemnicze podania i legendy. I tu trasa questu zakończyła wędrówkę. Pozostało w cieple domowego ogniska połączyć kropki zgodnie z instrukcją i analizując drzewo genealogiczne głównej linii władców Mazowsza powspominać zadziwiającą historię tego rodu.

  Ale wareccy turyści jeszcze mieli w planach odwiedzić kolejnego, wielkiego bohatera swojego 700-letniego grodu. Dotarli do cmentarza parafialnego i zapalili znicze przy grobie Piotra Wysockiego, bohatera nocy listopadowej. W zadumie wysłuchali kilku słów historii samego powstania i  tragicznych losów P. Wysockiego, który spędził 23 lata na Syberii.

  Zmęczeni, ale zadowoleni dotarli pod Dworek na Długiej, gdzie czekało na nich ognisko. Upiekli kiełbaski, ogrzali się przy ogniu i cieszyli się, że „niebo przestało wreszcie płakać”. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk prezes oddziału – Marzeny Jankowskiej, pamiątkowe dyplomy uczestnictwa i piłki. Pani prezes wręczyła również legitymację członkowską jednej z młodszych turystce 4-letniej Zosi Bienias.

  Do zobaczenia na szlaku.

  Zarząd Oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE