23.8 C
Warka
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucje,,Szkoła pamięta” - szacunek do przeszłości fundamentem przyszłości

  ,,Szkoła pamięta” – szacunek do przeszłości fundamentem przyszłości

  Już po raz trzeci Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje akcję ,,Szkoła pamięta”. CKZiU w Nowej Wsi przystąpiło do akcji, podejmując szereg działań, celem upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

  Przed dniem Wszystkich Świętych, młodzież technikum wraz z opiekunem Samorządu, panią Marią Kocewiak, porządkowała bezimienne, opuszczone groby na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie, a także grób Patrona szkoły Tomasza Nocznickiego na cmentarzu w Lipiu. Młodzież zapaliła znicze, złożyła wiązankę.

  Społeczność szkoły pamięta o tych, którzy swoją działalnością zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

  Uczniowie klasy drugiej pięcioletniego Technikum Organizacji Reklamy, Technikum Usług Fryzjerskich, wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Bosak, 29 października, odwiedzili lokalne miejsce pamięci w Gołębiowie – zbiorową mogiłę powstańców styczniowych z oddziału majora Władysława Grabowskiego.  Powstańcy polegli w bitwie stoczonej z wojskiem carskim, w dniu 13 maja 1863r. Dla upamiętnienia poległych wzniesiono murowany obelisk, ufundowany po pierwszej wojnie światowej przez dziedzica Nowej Wsi – Tadeusza Mariana Daszewskiego. W  1926 r. usypany został w tym miejscu kopiec, na którym w 2013r. umieszczono tablicę pamiątkową.

  Młodzież poznała historię tego miejsca, złożyła kwiaty i zapaliła znicze; pielęgnując tym samym pamięć o bohaterach wolności, związanych z historią regionu i społeczności. Uczniowie dostrzegli, że nasi bohaterowie kształtowali nie tylko dzieje tego miejsca, ale też nasze wyobrażenia o wartościach moralnych: poświęcenia, odpowiedzialności, odwagi – dziś są już częścią historii.

  CKZiU Nowa Wieś

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE