-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeNiepodległość to praca pokoleń... we Wrociszewie

  Niepodległość to praca pokoleń… we Wrociszewie

  Listopad w polskiej kulturze to miesiąc, któremu towarzyszy zaduma i refleksja. Również za sprawą Święta Odzyskania Niepodległości, które sprawia, że wracamy do wydarzeń sprzed ponad stu lat. Poza dumą i radością, jakimi napawa ten dzień, pojawia się w nas również nostalgia. Wszak wiele pokoleń naszych przodków walczyło o to, by Polska była wolna. My możemy dziś przyozdobić swój strój kotylionem lub wywiesić flagę, czym w sposób symboliczny, ale zarazem radosny, manifestujemy patriotyzm. Odwiedzając mogiły i miejsca pamięci oddajemy hołd „twórcom niepodległości”, którymi byli politycy, działacze, artyści, żołnierze, cywile… Niejednokrotnie – w ujęciu prywatnym – nasi pradziadkowie, czy dziadkowie.

  Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie przebiegły pod hasłem Niepodległość jest pracą pokoleń.  Podczas inscenizacji słowno – muzycznej uczniowie zaprezentowali składankę sztandarowych pieśni legionowych, wiersze o tematyce niepodległościowej, piosenkę Miejcie nadzieję, a także tekst modlitwy o pokój. Zwieńczeniem było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Wszystko to ku chwale Ojczyzny! Jednak na tym nie koniec.

  Inscenizacja, która – w myśl hasła przewodniego – powstała we współpracy pokoleń, wyszła poza mury szkoły. 11 listopada – po zakończeniu Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Małgorzaty we Wrociszewie – program artystyczny został zaprezentowany raz jeszcze. I znów wybrzmiały chóralnym głosem legionowe pieśni i piękne słowa o Ojczyźnie… Przytaczając wypowiedzi młodzieży z Michałowa: nasze pokolenie ma szczęście żyć w kraju, w którym nie trzeba przelewać krwi w walce o wolność; my – młodzież – uczymy się postrzegać świat i zdajemy sobie sprawę, że w każdej społeczności występują podziały. Mamy jednak życzenie – niech wszystkie różnice, jakie nas dzielą, jednoczą się w słowie Polska. Czujmy się ludźmi wolnymi, ale naszym wspólnym obowiązkiem niech zawsze będzie Ojczyzna! Niech te słowa zostaną z nami, nie tylko od święta.

  Teraz kilka słów podziękowań dla osób, bez których to przedstawienie by się nie odbyło. Panu Kamilowi Wembergierowi – za piękną oprawę muzyczną. Nauczycielom – za to, że trzymają rękę na pulsie. I wreszcie uczniom – za zaangażowanie i serce włożone w pracę nad inscenizacją. Dziękujemy!

  PSP Wrociszew

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE