0.5 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZaDziało się Lokalnie w gminie Warka!

  ZaDziało się Lokalnie w gminie Warka!

  „Działaj Lokalnie” to jeden z kluczowych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. W minionym roku lokalne konkursy zostały przeprowadzone po raz szesnasty i postawiły mieszkańców naszej gminy za wzór i pomysłowości.

  „Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności do działania w zakresie przedsięwzięć o charakterze dobra wspólnego. Oznacza to, że program z założenia wspiera zwykłych ludzi, którzy mają pomysł na rozwijanie swojej społeczności.

  – Nas jako Ośrodek Działaj Lokalnie – bo taki status ma Stowarzyszenie W.A.R.K.A. niezwykle cieszy fakt, że konkurs wciąż cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Z roku na rok ilość składanych wniosków wzrasta i komisja grantowa musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem weryfikując projekty pod kątem  zaspokojenia potrzeb społecznych – mówi koordynatorka Marzena Pawłowska.

  W ubiegłorocznej edycji wpłynęło aż 38 wniosków, z czego udało się dofinansować 20 z nich. Łączna suma przyznanych dotacji wyniosła 80 000 zł. Aż osiem z nich zostało zrealizowanych w gminie Warka. I tak na przykład na terenie Szkoły Podstawowej w Ostrołęce powstała Altana integracyjna, jako miejsce spotkań lokalnej społeczności; mieszkańcy wsi Wola Palczewska zadbali o stworzenie miejsca do integracji i zorganizowali festyn woleński, nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce przeprowadzili cykl zajęć dla utalentowanej młodzieży związanych z wiedzą teatralną; Mieszkańcy wsi Michalczew otoczyli troską seniorów i zorganizowali dla nich cykl spotkań – wieczorków muzycznych, stanowiących oderwanie od codziennych obowiązków; natomiast Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” zaktywizowało uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej wybudowało ogródek sensoryczny, który posłuży mieszkańcom miasta.

  Z racji tego, że w roku 2021 przypadała 700. rocznica nadania praw miejskich Warce, duży nacisk położono na upamiętnienie tego niezwykłego jubileuszu i tak na przykład: środowisko wareckich artystów stworzyło teledysk do piosenki „Zakochaj się w Warce” w nagraniu którego wzięła udział lokalna społeczność; Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zorganizowało 5 inspirujących wędrówek 700-letnim grodem, a Klub Kajakowy Korek zorganizował akcję „700 kajaków na 700 lecie Warki”.

  Program Działaj Lokalnie nabrał w Warce rozwija się z takim impetem, dzięki wkładowi Gminy Warka i Powiatu Grójeckiego w dofinansowanie projektów, a także lokalnym sponsorom – firmie TRANS-MED Dariusz Witkowski oraz Deltima i darczyńcom indywidualnym – mówi Andrzej Zaręba, Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Niezwykle cieszy zapał i mobilizacja mieszkańców włączających się w realizację poszczególnych projektów na terenie swojej społeczności. Społeczna energia wydobywa się i udziela wszystkim wokół.

  Kolejna edycja programu „Działaj Lokalnie” zaplanowana jest na marzec 2022.

  Info. Stowarzyszenie W.A.RK.A.

  Program “Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Na terenie powiatu grójeckiego za realizację programu odpowiada Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek Działaj Lokalnie. Dotacje mogą być przyznawane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Chynów, Gminy Goszczyn, Gminy Grójec, Gminy Jasieniec, Gminy Warka, Powiatu Grójeckiego, firmy TRANS-MED Dariusz Witkowski, firmy Deltima i mieszkańców przekazujących 1% podatku.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE