Najgorętszy okres sezonu zbioru jabłek trwa. Sadownicy dokładają wszelkich starań aby owoce, o wzrost których zabiegali przez cały rok, zostały w porę zerwane z drzew. Niestety pomimo tego, że niektóre odmiany jabłek już dawno powinny zostać zerwane, to ciągle znajdują się na drzewach. Wszystko to za sprawą braku pracowników.
Deficyt osób pracujących przy zbiorach jabłek jest jesienną plagą sadowników. Rąk do pracy brakuje, a samej pracy ciągle przybywa. Niedobór pracowników spowodowany jest niską liczbą osób chętnych do pracy w tymże zawodzie. Polscy pracownicy rokrocznie twierdzą, że zbiory jabłek są niezwykle ciężką, męczącą i nieopłacalną pracą. Pracownicy z Ukrainy zaś, którzy dotychczas byli filarem zaplecza zbiorów gremialnie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do krajów Europy Środkowej. Takie rozłożenie na rynku pracy sezonowej spowodowało, że sadownicy borykają się z problemem deficytu pracowników.
Rąk do pracy brakuje pomimo w miarę wysokiej stawki godzinowej. W tym sezonie właściciele sadów osobom pracującym przy zbiorach za godzinę pracy zapłacą stawkę oscylującą w granicach 8 złotych.
Tegoroczny problem z pracownikami jest nie lada zaskoczeniem. W zagłębiu sadowniczym, jakim niewątpliwie jest region grójecki, rąk do pracy rzadko kiedy brakowało. Zatrudnienie przy zbiorach rokrocznie podejmowały setki osób. Praca sezonowa stawała się dla tych osób skuteczną metodą na reperację domowych budżetów. Jednak stan ten od pewnego czasu ulega destrukcji. Zajęcia sezonowe są coraz mniej atrakcyjną formą dodatkowego zarobku. Być może dzieje się tak za sprawą trudnych warunków meteorologicznych, w których to przychodzi ludziom pracować, bądź z powodu fizycznego charakteru wykonywanej czynności.