Więcej
    Strona głównaInstytucjeNa szlaku Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży „Reymontówka”

    Na szlaku Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży „Reymontówka”

    Warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił 29 września 2022 r. turystów z  pięciu szkół: Nowej Wsi, Michałowa, Wrociszewa, Sułkowic i Watraszewa na V. Wojewódzki Zlot Młodzieży organizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK oraz Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach. Zlot miał za zadanie poznanie historii i tradycji Mazowsza, kształtowanie postaw patriotyzmu, integracja młodzieży w aspekcie sportowym, artystycznym, integracja z niepełnosprawnością oraz zdobywanie odznak turystycznych. Pogoda dopisała piechurom, zwłaszcza, że cały zlot zgromadził grupę prawie 300 uczestników z dziesięciu oddziałów Mazowsza. Turyści, po dotarciu do punktu startowego, rozpoczęli od zwiedzania przepięknego, bogatego w zbiory Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu. Uczestnicy, oprowadzani przez kompetentnych i sympatycznych przewodników, mogli dotknąć wielu sprzętów, wejść na piękne, stare czerwone „śmigacze” pożarnicze, uruchomić syrenę sygnałową i zrobić sobie ciekawe zdjęcia. Po pożegnaniu gościnnego Kotunia, w podgrupach, za przewodnikami, ruszyli w kilkukilometrową trasę pieszą do Chlewisk. Po drodze zahaczyli o miejsce koncentracji Armii Krajowej w trakcie Akcji Burza 24 lipca 1944 r.

    Chlewiska, Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” to zabytkowy dworek z połowy XIX wieku, zbudowany dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie, Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z Nagrody Nobla, jaką pisarz otrzymał za powieść Chłopi. Za jej czasów Chlewiska przeżywają okres największej świetności. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej „Węgloblok”. Po kilkukrotnej zmianie właściciela zespół dworsko-parkowy zakupił w 1981 r. Urząd Wojewódzki w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy Twórczej. 20 maja 2007 r. „Reymontówka” uroczyście święciła jubileusz 200-lecia dworu. Z tej okazji dokonano odsłonięcia popiersia Władysława Reymonta wg projektu Jerzego Necla.

    Tu, w pięknym w kompleksie pałacowo-parkowym, piechurzy mogli chwilę odpocząć, by później uczestniczyć podgrupach w plenerze malarskim, konkursie krajoznawczo-historycznym, nauczyć się nordic walking, uczestniczyć w różnych grach i zabawach zręcznościowych, wykonać ozdoby z różnych koralików, ubrać się w oryginalne stroje, barwnie pomalować włosy, skosztować smacznego, swojskiego smalcu i zjeść smaczny obiad. Na drogę powrotną uczestnicy otrzymali słodką drożdżówkę i soczek, aby „podreperować” nadwątlone siły.

    Gdy nadszedł czas posumowań i podziękowań Natalia Wojtyra, Prezes FO PTTK i Anna Kirchner, prezes Zarządu Oddziału PTTK Siedlce podziękowały wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w zlocie. Zostały rozdane dyplomy za udział oraz nagrody za zdobyte miejsca w różnych konkurencjach.

    Nadszedł czas pożegnań. Z nutką nostalgii każdy opuszczał piękne, klimatyczne miejsce. Nasi turyści również żałowali, że czas wracać.

    Warecki Oddział PTTK dziękuje organizatorom za wspaniałe przyjęcie w historycznym regionie.

    PTTK o/Warka

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE