Więcej
    Strona głównaInstytucjeWareccy turyści na jesiennym szlaku

    Wareccy turyści na jesiennym szlaku

    Warecki Oddział PTTK zaprosił 8 października 2022 r. młodych piechurów na XXXVII Jesienny Złaz Turystów. Pogoda była piękna – prawdziwa polska złota jesień. Na starcie stanęło około 160 turystów z dziewięciu szkół: Ostrołęki, Michałowa, Nowej Wsi, Sułkowic, Konar, Wrociszewa, Watraszewa i obu wareckich podstawówek. Trzema autokarami wyruszyli na rajd gwiaździsty w okolice pięknego Tomaszowa Mazowieckiego. Planowali zwiedzić Groty Nagórzyckie, Skansen Rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła. Ciekawe i niepowtarzalne Groty Nagórzyckie są to sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane „salą królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Każda komora nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

    Skansen Rzeki Pilicy powstał w 1999 r. Celem było prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. Do najciekawszych eksponatów należą młyn wodny przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej, carska łaźnia przeniesiona ze Spały oraz wartownia stojąca kiedyś w Michałówku. W młynie znajdują się ciekawe wystawy stałe: „Dzieje wiejskiej wagi”, „Pamiątki po dawnej Brzustówce”. Można tam zobaczyć największą w Polsce kolekcję kamieni młyńskich. W skansenie znajduje się dział wojskowy, posiadający m.in. dźwig wojskowy i działa artyleryjskie konstrukcji radzieckiej. Wrak ciągnika artyleryjskiego został wyciągnięty w 1999 r. z wód Pilicy.

    Niebieskie źródła to rezerwat przyrody nieożywionej powstały w 1961 r. Są to wywierzyska krasowe, jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

    Turyści wędrowali po tych pięknych okazach przyrody ożywionej i nieożywionej, poznawali historię walk w okolicach Tomaszowa, poznali pracę młyna wodnego i wielki zbiór „żarn”. Zwrócili uwagę na oryginalną łaźnię carską. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przed urokliwą stacyjką „Wolbórka”.

    Prezes Oddziału, Marzena Jankowska, dziękuje wszystkim młodym turystom za aktywny udział, a opiekunom grup za ogromne zaangażowanie w realizacji Jesiennego Złazu Turystów.

    PTTK Warka

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE