Więcej
  Strona głównaInstytucjeO kształtowaniu patriotyzmu w SP 1 w Warce

  O kształtowaniu patriotyzmu w SP 1 w Warce

  „Kto ty jesteś? Polak mały”- chyba każdy z nas zna słynny już „Katechizm młodego Polaka” Władysława Bełzy, który od najmłodszych lat dziecka wzbudza miłość do własnego kraju.

  Aby człowiek był patriotą, należy kształtować w nim tę postawę już od dzieciństwa. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym oprócz rodziny szkoła. To właśnie w niej młody człowiek przebywa sporą część swojego życia od najmłodszych lat, w których uczy się pewnych postaw i wzorców patriotycznych. Tu formułuje swoją osobowość, poznaje historię, język czy symbole narodowe, o czym można się przekonać w wareckiej Jedynce. Uczniowie od najmłodszych lat uczą się przynależności do narodu polskiego. Doskonałą okazją do tego są obchody Narodowego Święta Niepodległości, jakże ważnego i pięknego święta każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowania patriotycznej postawy młodego pokolenia, w naszej szkole zorganizowano szereg działań upamiętniających 104. rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się niepodległym państwem.

  Obchody tego dnia uczczono podczas uroczystej akademii, która uczyniła tę chwilę wzruszającą i bardzo podniosłą. W ciekawej inscenizacji przedstawione zostały losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości, wreszcie upragnioną wolność. Podczas przedstawienia cała społeczność szkolna zachowała powagę, wszyscy byli również ubrani w odświętny, galowy strój.

  Innym przejawem uczczenia patriotyzmu było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do Hymnu”. 10 listopada zgromadziliśmy się, ubrani w galowe stroje w sali gimnastycznej, gdzie o godzinie 11:11 wybrzmiał nasz Hymn Narodowy.

  Oprócz tego nasi uczniowie podczas lekcji zdobywali i poszerzali wiedzę z zakresu historii naszego kraju, rozmawiali o tym, czym jest niepodległość. Słuchali z uwagą informacji przekazywanych przez nauczycieli, rozważali , jak współcześnie można być patriotą? Śpiewali również pieśni patriotyczne, wykonywali kotyliony, czytali i recytowali utwory o tej tematyce. Celem tych wszystkich działań było przede wszystkim kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej, rozbudzanie wśród naszych uczniów zainteresowań swoją narodowością, jej historią, tradycja i kulturą.

  Cieszy fakt, że poprzez różnorodne zajęcia nasi podopieczni doszli do wspaniałych wniosków, że Polska to My a ojczyzna jest zawsze żywa w naszych sercach, bo jak mawiał nasz  najwybitniejszy Polak-Jan Paweł II „patriotyzm to umiłowanie tego , co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka oraz krajobrazu ojczystego”.

  SP 1 Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE