Więcej
    Strona głównaInstytucjeSieć kanalizacyjna w Gminie Warka – rola i znaczenie jej właściwego utrzymania

    Sieć kanalizacyjna w Gminie Warka – rola i znaczenie jej właściwego utrzymania

    Sieć kanalizacyjna (potocznie kanalizacja) to system rur, kolektorów i innych urządzeń, których zadaniem jest odprowadzenie ścieków bytowo-sanitarnych.

    W naszej Gminie jest to ponad sto kilometrów rur, których my mieszkańcy nie widzimy, a które pracują przez całą dobę. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie kanalizacja ma ogromny wpływ na nasze komfortowe i higieniczne życie.

    Za sieć kanalizacyjną w Gminie Warka odpowiada Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. gdzie w dziale wodociągów i kanalizacji pracuje wykwalifikowany personel, który każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby jakość naszego życia była na jak najwyższym poziomie. Pełni dyżur przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Oprócz usuwania awarii, pracownicy pełnią stały monitoring stanu kanalizacji oraz prowadzą przeglądy techniczne danej infrastruktury.

    Gmina Warka intensywnie się rozwija, powstają nowe osiedla mieszkaniowe, gospodarstwa domowe, przez co sieci kanalizacyjnej ciągle przybywa. Na koniec roku 2021, jej długość wynosiła blisko 110 km. Natomiast liczba przyłączy kanalizacji sanitarnej wynosiła aż 2000 sztuk.

    Najczęstszą przyczyną awarii sieci kanalizacyjnej jest jej zanieczyszczanie tzn. eksploatowanie niezgodne z jej przeznaczeniem. Do toalety często wrzucane są przedmioty (odpady), które prowadzą do powstawania zatorów.  Może to nieść za sobą poważne skutki takie jak: zalanie mieszkania czy domu, wybicie studzienki kanalizacyjnej czy też uciążliwy zapach z kanalizacji.

    Dlatego też poniżej przypominamy jakich przedmiotów nie wrzucamy do toalety:

    środki higieniczne: ręczniki papierowe, pieluchy, podpaski, chusteczki nawilżane, patyczki do uszów, waciki do twarzy. Te artykuły zapychają rury -> wyrzućmy je do kosza ze śmieciami zmieszanymi – tam jest ich miejsce.

    oleje roślinne/tłuszcze. Są to odpady, które nie rozpuszczają się w wodzie, a które osadzają się na ścianach rur. Powoduje to zmniejszenie średnicy rur, co uniemożliwia prawidłowy przepływ ścieków. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozbycie się tłuszczu z patelni np. dla tłuszczu z patelni, jest zetrzeć go papierowym ręcznikiem i wyrzucić do śmieci zmieszanych.

    Starajmy się również nie wyrzucać włosów (np. ze szczotek do włosów), gdyż zbijając się w zwartą masę, łączą się w sploty, uniemożliwiając swobodny przepływ ścieków -> wyrzućmy je do śmieci zmieszanych.

    Dodatkowo, do toalety nie powinniśmy wrzucać:

    – lekarstw, opakowań po igłach, bandaży, plastrów

    – odpadów kuchennych

    – odpadów stałych jak: żwirek z kuwety dla zwierząt, ściółka dla gryzoni, popiół, ziemia

    – substancji palnych i wybuchowych, jak: benzyna, olej opałowy.

    Wszystkie powyższe odpady powinny trafić do odpowiedniego pojemnika na śmieci, zgodnie z zasadami segregacji, a niektóre odpady (np. popiół) do PSZOK mieszczącego się na ul. Grójeckiej 24 w Warce.

    Pamiętajmy, że w dużej mierze to od nas zależy w jakiej kondycji jest kanalizacja. Dbajmy o nią!

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE