Więcej
  Strona głównaInstytucjeLawendowa Obwodowa dzięki funduszom od Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Lawendowa Obwodowa dzięki funduszom od Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Z czym kojarzyć może się szkoła? Czy z zapachem książek, a może zapachem szkolnej stołówki? Uczniom Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce kojarzyć będzie się z pewnością z lawendą! A to dzięki dotacji na działania ekologiczne, które Stowarzyszenie Dobromocni otrzymało od Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Główne potrzeby młodzieży, choć nie tylko jest chęć przebywania wśród zieleni podczas różnego rodzaju wydarzeń oraz relaksu wśród tej zieleni, przebywania na łonie natury i oddychania czystym świeżym powietrzem. Dostrzegli to członkowie Stowarzyszenia Dobromocni, którzy we współpracy z Radą Pedagogiczną i rodzicami zakończyli realizacje projektu” „Lawendowa Obwodowa” w ramach ścieżki tematycznej „Działaj Lokalnie i Ekologicznie”. Była to druga edycja tego konkursu prowadzona przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. jako Ośrodek Działaj Lokalnie. Projekty angażowały mieszkańców do wspólnych działań poprzez tematykę ekologiczną.

  Stowarzyszeniu Dobromocni udało się zaangażować dużą społeczność- uczniów, nauczycieli, rodziców- wszyscy wspólnie zastanawiali się jak zrewitalizować teren zieleni przed budynkiem frontowym Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce od ulicy Obwodowej. Pierwszym zadaniem było usunięcie starych, chorych i zaniedbanych krzewów, następnym przygotowanie podłoża i zakup sadzonek- krzewów i lawendy, a na koniec wspólne planowanie ułożenia roślin i sadzenie. Głównym celem projektu było zaangażowanie całej społeczności szkolnej do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska i to udało się osiągnąć w 100%, a przy tym sprawiło to realizatorom wiele radości i satysfakcji z upiększenia terenu szkoły. Nowo posadzone krzewy i lawenda, sprawią, że zapach zachęci motyle, odstraszy komary oraz będzie relaksować i łagodzić migreny.

  Ważnym elementem działań projektu były warsztaty edukacji ekologicznej przeprowadzone prawie 250 uczniami. Uczestnicy warsztatów zapoznani zostali z metodami odczytu stanu jakości powietrza i potrafią interpretować wskaźniki PM10, PM2,5, temperaturę, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. Zapoznano ich z gatunkami roślin wskaźnikowych oraz tych które mają wpływ na poprawę jakości powietrza i rozróżniania gatunków roślin. Uświadomiono także uczestników o konieczności przeprowadzania segregacji odpadów, kwalifikacji odpadów i sposobu recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania jako surowca wtórnego. Na projektorach wyświetlono filmy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

  Ekologiczna ścieżka tematyczna konkursu obejmuje tak jak w standardowym Działaj Lokalnie działania na terenie 5 gmin: Warka, Jasieniec, Grójec, Chynów oraz Goszczyn. Wybrane projekty były realizowane przez 2 m-ce tj. do końca listopada. W 2022 roku wybrano do realizacji dwa projekty z gminy Warka i jeden projekt z gminy Goszczyn, każdy w kwocie 3 tys. zł.

  Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE