Więcej
  Strona głównaInstytucjeEKOSCHEMATY – nowy rodzaj płatności dla rolników!!!

  EKOSCHEMATY – nowy rodzaj płatności dla rolników!!!

  Od 15 marca 2023 roku zostanie uruchomione dodatkowe wsparcie finansowe dla rolników w postaci tzw. ekoschematów. Jest to grupa nowych działań zachęcających rolników do podejmowania inicjatyw korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Ich wprowadzenie jest związane z wejściem w życie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

  Ekoschematy będą jednorocznymi zobowiązaniami, dobrowolnie deklarowanymi przez rolników we wnioskach o płatności bezpośrednie. Ich zadaniem będzie wywieranie korzystnego wpływu na nasze gleby, które w ostatnich latach uległy pogorszeniu w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizacja proponowanych praktyk w sposób szczególny promuje działania wywierające pozytywny wpływ na glebę i dąży do efektywnego zarządzania jej składnikami odżywczymi, zapewniając optymalne plonowanie roślin uprawnych. Dlatego zachęcamy rolników do korzystania z tej formy wsparcia finansowego.

  Produkcja rolna, wsparta troską o środowisko, jest wyzwaniem współczesnego rolnictwa, dlatego takie praktyki są szczególnie doceniane i pożyteczne zarówno dla rolników, jak i coraz bardziej świadomych konsumentów.

  Dla rolników została przygotowana szeroka oferta, dzięki której gospodarstwa rolne będą mogły zaangażować się w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu i jednocześnie uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe.

  W ramach PS WPR 2023-2027 zaplanowano następujące rodzaje Ekoschematów:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
  • Obszary z roślinami miododajnymi
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
  • Biologiczna ochrona upraw
  • Retencjonowanie wody na TUZ
  • Dobrostan zwierząt

  Rolnictwo węglowe to najbardziej rozbudowany ekoschemat, w ramach którego rolnicy będą mogli zdecydować się na realizację następujących praktyk:

  • międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe,
  • opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw,
  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji,
  • stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych,
  • uproszczone systemy uprawy
  • wymieszanie słomy z glebą

  Ekoschemat Dobrostan zwierząt skierowany jest od 2023 r. do szerszej grupy hodowców (konie, kozy, drób). Dzięki poszerzonej płatności o system punktowy, rolnicy mogą uzyskać wyższą płatność niż w latach ubiegłych.

  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza wszystkich zainteresowanych Ekoschematami na szkolenia, w trakcie których zostaną szczegółowo omówione warunki korzystania z tych płatności. Nasi doradcy pomogą również w wypełnieniu wniosków i wyjaśnią wszelkie wątpliwości (tel. 48 664 32 31).

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE