Więcej
  Strona głównaBlogiWykład pt. Powstanie Styczniowe w Warce i okolicach. Wydarzenia, ludzie, pamięć.

  Wykład pt. Powstanie Styczniowe w Warce i okolicach. Wydarzenia, ludzie, pamięć.

  Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak uprzejmie zaprasza

  na wykład dr hab. prof. AFiB Jolanty Załęczny

  pt. POWSTANIE STYCZNIOWE W WARCE I OKOLICACH. WYDARZENIA, LUDZIE, PAMIĘĆ

  17 maja 2023 o godz. 11.00

  sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  Wstęp wolny!

  Profesor Jolanta Załęczny – historyczka koncentrująca swoją uwagę badawczą na XIX i XX w., wykładowczyni akademicka z dużym doświadczeniem muzealniczym. Przez lata związana była zawodowo z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obecnie prowadzi zajęcia dla studentów historii na Akademii Finansów i Biznesu VISTULA. Jest członkinią redakcji naukowych czasopism humanistycznych takich jak, m.in. „Niepodległość i Pamięć” oraz „Studia Mazowieckie”. Angażuje się również w prace wielu organizacji i stowarzyszeń o charakterze kulturalnym i naukowym. W swoim dorobku ma wiele publikacji książkowych oraz artykułów, a także udział w licznych konferencjach z dziedziny historii.

  W prowadzonych projektach badawczych prof. Jolanta Załęczny dotyka również tematów regionalnych, w szczególności na Mazowszu. Takim przykładem będzie prezentowany w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wykład dotyczący powstania styczniowego na ziemi wareckiej. W rejonie Warki pamięć o tym wydarzeniu jest żywa i kultywowana przez lokalną społeczność. Na tym terenie działały oddziały powstańcze, które prowadziły intensywne walki z żołnierzami rosyjskimi równe 160 lat temu, w maju 1863 r. To również w Warce rozstrzelany został ze swoimi adiutantami jeden z powstańczych dowódców działających na Mazowszu – Władysław Kononowicz. Ten epizod i inne dotyczące niepodległościowego zrywu Polaków sprzed ponad półtora wieku poruszy w swoim wykładzie Jolanta Załęczny – doświadczona historyk i pedagog.

  Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, ale w sposób szczególny zapraszamy uczniów szkół średnich z terenu ziemi wareckiej.

  Zapraszamy do wspólnej wędrówki w przeszłość! Historię warto poznać i warto ją rozumieć.

  Do zobaczeni na wykładzie!

   

   

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE