Więcej
  Strona głównaInstytucjeObwodowa w Portugalii

  Obwodowa w Portugalii

  Wareccy uczniowie z Zespołu Szkół przy ul. Obwodowej ponownie mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wyjeździe zagranicznym w ramach programu Erasmus+. Tym razem ich cel podróży to słoneczna Portugalia, a konkretnie miasto Povoa de Varzim. Przez prawie miesiąc, od 25 lutego do 23 marca 2024 roku, 16 wybranych szczęśliwców miało możliwość zgłębiania tajemnic swoich zawodów oraz poznawania fascynującej kultury kraju nad Atlantykiem.

  Aby dostać się do grona uczestników praktyk, młodzież musiała przejść proces rekrutacji. Wymagano od nich dużej frekwencji, bardzo dobrych ocen z przedmiotów zawodowych, nienagannej opinii wychowawcy oraz umiejętności komunikacji w języku angielskim, która została poddana testowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po spełnieniu wszystkich kryteriów, uczniowie zostali wybrani do udziału w programie.

  Podczas praktyk, które odbywały się w różnych miejscach, począwszy od renomowanych lokalnych firm, centrów turystycznych, znanych hoteli, aż po ogromne logistyczne przedsiębiorstwa na skalę krajową, uczniowie mogli zdobywać cenne doświadczenie zawodowe. Każdy z nich reprezentował jeden z czterech kierunków zawodowych: technik informatyk, technik hotelarstwa, technik ochrony środowiska i technik logistyk.

  Pierwsze dwa tygodnie pobytu w Portugalii poświęcone zostały na intensywne lekcje języka portugalskiego prowadzone przez anglojęzycznego lektora. Dzięki temu praktykanci nie tylko pogłębiali swoją znajomość języka portugalskiego, ale również udoskonalili swój angielski.

  Podczas weekendów uczestnicy projektu mieli okazję odkrywać niektóre z najpiękniejszych miejsc Portugalii. W ramach programu czekały na nich aż trzy niezapomniane wycieczki. Pierwsza z nich prowadziła do Guimãres – kolebki Portugalii, gdzie wciąż można było poczuć średniowieczny klimat oraz do niesamowicie pięknego Sanktuarium Bom Jesus w  Bradze. Kolejnym fascynującym przystankiem była malownicza Lizbona, stolica Portugalii. Spacery po urokliwych uliczkach w centrum miasta, żółte tramwaje przeciskające się przez wąskie uliczki, tętniący życiem plac handlowy z Łukiem Triumfalnym, a także monstrualny pomnik odkrywców, to tylko ułamek tego, co mogli podziwiać i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Na zakończenie ich podróży czekała jeszcze wyprawa do urokliwego Porto oraz niezapomniany rejs po rzece Duero.  Co więcej, codziennie po pracy uczniowie odbywali przechadzki po urokliwych uliczkach Povoa de Varzim, gdzie mogli delektować się atmosferą nadmorskiego miasteczka i obcować z potężnymi falami Oceanu Atlantyckiego, których siła była imponująca o tej porze roku.

  Zakwaterowanie zapewnione zostało w hostelu w samym centrum miasta, przez co dostęp do atrakcji oraz integracja z lokalną społecznością była niezwykle łatwa. W okresie pobytu w Portugalii warecka młodzież próbowała wiele pysznych lokalnych potraw serwowanych w restauracji „We Are Tasty”. Codzienny lunch i kolacja składały się z zupy, drugiego dania oraz deseru, co pozwoliło poznać bogactwo kulinarnych tradycji kraju.

  Na zakończenie pobytu odbyło się uroczyste podsumowanie praktyk, podczas którego uczniowie otrzymali dyplomy i certyfikaty uczestnictwa w programie Erasmus+. To nie tylko nagroda za ich zaangażowanie i wysiłek w trakcie pracy, ale również dowód na to, że międzynarodowa mobilność jest niezwykle cenna dla rozwoju zawodowego i osobistego młodych ludzi.

  Dla wareckiej młodzieży z Zespołu Szkół przy ul. Obwodowej to niezapomniane doświadczenie, które poszerzyło ich horyzonty zawodowe, kulturowe oraz osobiste. Po raz kolejny Program Erasmus+ przyczynił się do budowania mostów między krajami oraz rozwijania kompetencji młodych Europejczyków.

  Sylwia Bekas – ZS w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE