Więcej
  Strona głównaInstytucjeW CKZiU w Nowej Wsi mamy kolejną finalistkę XLVII Olimpiady Wiedzy i...

  W CKZiU w Nowej Wsi mamy kolejną finalistkę XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

  Od niemal 50 lat uczniowie szkoły ogrodniczej w Nowej Wsi biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, wykazując się wysokim poziomem wiadomości i zdobywając tytuły finalistów bądź laureatów, a także indeksy na wyższe uczelnie. Niezmiennie napawa nas to dumą i pozwala czuć satysfakcję z podejmowanych działań dydaktycznych, zmierzających do kształcenia najlepszych lokalnych sadowników i ogrodników.

  W dniach 24 i 25 maja 2024 r. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbył się Finał Centralny XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

  Patronat honorowy sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski, Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – dr hab. inż. Jacek Wróblewski. Olimpiada została sfinansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, a fundatorem nagród było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczyste otwarcie Olimpiady miało miejsce w Auli Maximum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

  197 uczestników z całej Polski rywalizowało w 8 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu oraz weterynaria. Uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi – Sandra Gąsiorowska, kształcąca się w zawodzie technik ogrodnik – zmierzyła się z zadaniami w bloku ogrodnictwo.

  W pierwszym etapie sprawdzano wiadomości teoretyczne z zakresu uprawy roślin ozdobnych, sadowniczych i warzywniczych. Test składał się z 60 pytań dotyczących  m.in.: chorób i szkodników upraw, znajomości gatunków ogrodniczych oraz odmian, metod uprawy i wymagań klimatyczno-glebowych. Drugi etap polegał na wykonaniu zadania praktycznego. W tym roku uczniowie startujący w bloku ogrodnictwo mieli do rozpoznania choroby roślin sadowniczych, zaprojektowanie rabaty bylinowej oraz szczepienie ogórka. Były to trudne zadania, wziąwszy pod uwagę, że rozpoznawanie chorób na fotografiach jest trudniejsze niż w terenie, a zaprojektowanie rabaty, z uwzględnieniem wszystkich elementów graficznych i kolorów, też nie należy do najprostszych. Sandra jednak poradziła sobie z nimi znakomicie i uzyskała zaszczytny tytuł finalisty. Warto nadmienić, że jest dopiero uczennicą klasy czwartej, a przed nią jeszcze rok poznawania wiedzy ogrodniczej. Jesteśmy przekonani, że w kolejnej edycji OWiUR osiągnie jeszcze lepszy wynik.

  Uroczyste zakończenie Olimpiady odbyło się w sobotę, 25 maja. Ogłoszenie wyników uświetnił występ chóru akademickiego, który wykonał utwory znane i lubiane, wprowadzając słuchaczy w iście wakacyjny nastrój.

  W roku Jubileuszu 50-lecia naszej szkoły sukces Sandry nabiera symbolicznego znaczenia i dowodzi, że wybór Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi na kolejny etap edukacji po szkole podstawowej to dobra decyzja, pozwalająca młodym ludziom realizować swoje życiowe plany i osiągać sukcesy.

  Elżbieta Kapusta, Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE