Pilica rzeka możliwości

Pilica – Rzeka możliwości – KAJAKI WARKA

Pilica jest rzeką południowej i centralnej części kraju. Wypływa z miasta o tej samej nazwie, a bieg swój kończy wpadając do Wisły w okolicach wsi Ostrówek. Długość rzeki wynosi 333 km co czyni ją najdłuższym lewym dopływem Wisły i dziewiątą spośród polskich rzek.

Pilica jest domem 28 gatunków ryb, a fakt ten przyciąga pasjonatów wędkarstwa. Poza tym zamieszkuje ją raki oraz kilka gatunków płazów, gadów, a u jej brzegów nie trudno dostrzec sarny czy dziki.

Jest niezwykle interesującą ze względu na bogatą roślinność i liczne gatunki ptaków zamieszkujące jej dolinę (w tym objęte ochroną bociany czarne). To w połączeniu z malowniczym krajobrazem, meandrami oraz licznymi wyspami sprawia, że jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Stąd na turystę czeka bogata oferta spływów kajakowych. Jak mawiają niektórzy, odcinek wzdłuż rzeki od Lechanic do Mniszewa jest najbardziej wdzięcznym okolicznym fragmentem Pilicy do fotografowania.

W Warce rzekę przecinają dwa mosty. Wartym uwagi jest most kolejowy. Wzniesiony w 1934 roku dziś jest szalenie atrakcyjnym obiektem dla wielbicieli fotografii i filmowców.

Urokliwa okolica Pilicy jest miejscem rodzinnych spacerów i niedzielnych pikników. Idealnym miejscem są łąki za Pilicą – można tam dojść, skręcając w lewo i schodząc w dół tuż za barierkami mostu drogowego, idąc dalej polną dróżką ok. 0,5km przez las – dojdzie się do polany. W letnie dni zapewnia doskonały relaks nad brzegiem rzeki mała plaża (na osiedlu Ostrówek). Jednak dla tych, którzy chcieliby aktywniej spędzać czas miasto przygotowało na Stanicy nad Pilicą dwa boiska do siatkówki plażowej. Tam chętni w okresie wakacji mogą bezpłatnie korzystać ze sprzętu i cieszyć się latem do woli.

Czy wiesz, że?

Nad Pilicą w miejscu tzw. jeziora dominikańskiego miał kiedyś stać kościół. Według legendy z niewyjaśnionych przyczyn zapadł się pod ziemię, a po dziś dzień z głębi wyłaniają się dźwięki dzwonów.

Kajaki – Zanim wyruszysz…

Spływ Pilicą nie przedstawia większych trudności, również początkujący kajakarze poradzą sobie bez problemu. Nie zwalnia to oczywiście od uważnej obserwacji wody. Im niższy stan wody, tym więcej można napotkać uciążliwych mielizn, starając się płynąć po zewnętrznej – a gdy rzeka skręca środkiem, jak na torze wyścigowym.

Proponowane trasy kajakowe w okolicy Warki:

 • Lechanice – Warka (długość 7 km. Czas spływu ok. 1,5 – 2,5 godzin. Trasa dla początkujących)
 • Biała Góra – Warka (długość 11,5 km. Czas spływu ok. 3 godzin)
 • Budy Michałowskie – Warka (długość 16 km. Czas spływu ok. 4 – 6 godzin. Możliwość postoju na Białej Górze. Polecana dla rodzin z dziećmi)
 • Białobrzegi – Biała Góra (długość 16 km. Czas spływu ok. 4 – 6 godzin)
 • Białobrzegi – Warka (długość 30 km. Czas spływu ok. 7 – 9 godzin. Możliwość rozbicia na 2 dni z noclegiem nad brzegiem Pilicy)
 • Przybyszew – Warka (długość 40 km. Czas spływu ok. 9 – 12 godzin. Możliwość rozbicia spływu na 2 dni)
 • Nowe Miasto nad Pilicą – Mniszew (długość 79 km. Czas spływu ok. 3 dni)
 • Tomaszów Mazowiecki – Warka (długość 113 km. Czas spływu ok. 6 dni)

Wypożyczalnie kajaków:

 • „STER” — Witold Batte

 Adres: ul. Mostowa 30, Warka
Strona: www.stero.pl

 • Kajaki Warka

 Adres: ul. Bielańska 24, Warka
Strona: www.kajakiwarka.pl

 • Spływy Pilica

Adres:  ul. Biała Góra 18, Biała Góra
Strona: www.splywypilica.pl

 • AKKA Kajaki

 Adres: ul. Batalionów Chłopskich, Warka
Strona: www.akkakajaki.pl

 • Nad Pilicę

 Adres: ul. Nowy Zjazd 6, Warka
Strona: www.nadpilice.pl

Nocleg nad Pilicą:

 • Kemping nad Pilicą

 Adres: ul. Nowy Zjazd 6, Warka
Strona: www.kemping-nad-pilica.pl

 • Biała Góra nad Pilicą

Adres:  ul. Biała Góra 18, Biała Góra
Strona: www.estancia.pl

Udostępnij: