Więcej
  Strona głównaBlogiWarecki rok 2012. Część II

  Warecki rok 2012. Część II

  WAKACJE (LIPIEC, SIERPIEŃ)

  Dla większości to tzw.  sezon ogórkowy, czyli stagnacyjne miesiące obdarte całkowicie z emocji i przygód. Nie w 2012 roku. Pierwszy dzień lipca sadownicy z Gminy Warka będą pamiętali bardzo długo. Serie gradobić następujące jedno po drugim zniszczyły większość upraw. Jabłka, warzywa a nawet orzechy włoskie nie miały szans z lodowymi kulami spadającymi z nieba. Kanciasty kształt gradu spowodował naruszenie struktury owocu, co jednoznacznie skreśliło jego losy. Zniszczeniu uległo nawet 80% upraw. Takiego początku wakacji reprezentanci Zagłębia Sadowniczego na pewno się nie spodziewali…
  Wakacje dla mieszkańców Warki to czas na złapanie oddechu po piłkarskich emocjach. Był to doskonały okres na odpoczynek i spędzanie czasu w gronie znajomych podczas np. II edycji wokalnego konkursu Warka Music Show, I Przeglądu Piosenki Turystycznej czy tradycyjnego Święta Warki.
  W wakacje, a konkretnie w lipcu, portal warka24 obchodził swój pierwszy jubileusz. Pierwszy lokalny portal informacyjny w lipcu 2012 skończył rok.

  Grad3   Grad

  SplyWarka-zm-300x200  warka24

  WRZESIEŃ

  Pierwszy dzwonek symbolizujący wrzesień, stał dla dzieci i młodzieży z Gminy Warka jednoznacznym sygnałem, że rower i piłkę należy odłożyć na półkę, a wyciągnąć trzeba tornister i zaostrzyć ołówek.
  Prócz inauguracji roku szkolnego tradycyjnie już we wrześniu mieszkańcy, w tym uczniowie uczniowie uczcili obchody wybuchu II wojny światowej.

  PAŹDZIERNIK

  Zazwyczaj optymistyczny miesiąc kojarzony z soczystymi owocami jedzonymi prosto z drzewa. Niestety ale ponownie nie w 2012 roku. Tegoroczne zbiory owoców przypominały oczyszczanie terenu po bitwie. Dopiero gdy owoce dojrzały sadownicy ostatecznie oszacowali starty. Okazały się one niewyobrażalne. Z myślą o sadownikach dotkniętych klęską uruchomiony został specjalny projekt  niosący wsparcie i pomoc poszkodowanym. Po wypełnieniu wniosków i oszacowaniu strat przez komisję, sadownicy mogli rozpocząć ubieganie się o pomoc.
  Październik to także tradycyjne obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego i kolejna edycja jego biegu. Tegoroczne uroczystości były bardzo szczególne. Upamiętniały one bowiem 45-lecie istnienia Muzeum na Winiarach, a także zaakcentowały ukończenie remontu pałacu Pułaskich. Zaś XII edycja Biegu Pułaskiego zgromadziła rzeszę amatorów biegania. Bieganie to zdrowie. A bieganie i uprawiania sportu na teranie ku temu przeznaczonym to bezpieczeństwo. Dlatego Ratusz w październiku rozpoczął budowę drugiego już orlika. Tym razem boisko powstanie przy PSP nr 2.

                               1 - Palac po remoncie
  KODAK FUN SAVER Digital Camera                 

  LISTOPAD

  Jesienny miesiąc kojarzony z minorowym nastrojem Warce przyniósł wiele nowych projektów. Jednym z nich była kwesta zorganizowana na wareckim cmentarzu. Dochód z pierwszej zbiórki, który wyniósł 3.696,64 złotych, umożliwi pokrycie części prac przy grobie księdza Ciemniewskiego. W przedostatnim miesiącu roku do Warki zawitał długo oczekiwany gość.  Pomnik Hetmana Czarnieckiego stanął w centralnym punkcie placu noszącym jego imię. Listopad to także powrót do politycznych sporów. Tym razem głównym wątkiem stało się przedszkole. Samorządowcy podjęli decyzję, że przedszkole wybuduje prywatny inwestor na swoim terenie, a w rozliczeniu otrzyma kwotę deklarowaną w przetargu oraz działkę, na której znajduje się stara placówka. Warunek jest jeden, nowe przedszkole nie może być oddalone o więcej niż 800 metrów w linii prostej od obecnego budynku.

  Kwesta    Czrniecki

  GRUDZIEŃ

  Wraz z nadejściem ostatniego miesiąca w roku, Warka tradycyjnie już skąpała się w blasku świątecznych dekoracji. Na Rynku ponownie stanęła szopka i ogromna choinka. Bogata oferta Dworku na Długiej sprawiła, że długie zimowe wieczory już nie rozwlekały się w czasie. W wolnym czasie mieszkańcy mogli uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach trzeciego semestru Wareckiej Akademii Wiedzy, a także posłuchać kolęd w wykonaniu najmłodszych podczas kolejnej edycji miniturnieju wokalnego Warka Music Show mini.

            Akademia

  Spoglądając na wydarzenia, którymi żyła Warka w 2012 roku można dojść do wniosku, że była to pewnego rodzaju sinusoida emocji. Od wydarzeń stawiających miasto na nogi po miesiące posuchy pozwalającej złapać oddech. Na pewno w wareckim roku 2012 emocji nie zabrakło, a czasami pojawiał się ich nadmiar. Bez wątpienia nie powinno się całkowicie zapominać minionych dni. Te piękne wydarzenia, z których byliśmy dumni należy zapamiętać i umieć się nimi cieszyć i chwalić, zaś te negatywne i przykre należy ukryć gdzieś w głowie po czym się ich nauczyć ,by ich więcej nie powtarzać. A czy rok 2013 dla Warki będzie tak obfity w wydarzenia? Dowiemy się tego, gdy będziemy z niecierpliwością czekać lub ze spokojem obawiać się 2014 roku.

  A już teraz każdy może wybrać najważniejsze wydarzenie wareckiego roku 2012. Wystarczy wziąć udział w naszej sondzie i zdecydować czym żyła Warka w minionych dwunastu miesiącach.

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE