Turystyczne odkrywanie nieznanej Łodzi

Organizacje, PTTK, Wiadomości 18 kwietnia 2016
Turystyczne odkrywanie nieznanej Łodzi

16 kwietnia warecki Oddział PTTK wyruszył na wycieczkę krajoznawczą do mało znanego miasta Łódź. Mimo zapowiedzi meteorologów pogoda nam dopisywała. W doskonałych humorach rozpoczęliśmy kolejną naszą wyprawę w grupie dorosłych turystów.

Pierwsze kroki postawiliśmy w pięknym, modrzewiowym kościele w Boguszycach. Jego budowę rozpoczęto w 1550r i mimo zniszczeń okresie zaborów (pomalowano kościół farbą olejną) i działań  zbrojnych obu wojen obiekt ocalał dla potomnych. Posiada bardzo bogatą polichromię ścian i liczne inskrypcja.

Następnie dotarliśmy do powstałego w 1676r klasztoru Franciszkanów w Łagiewnikach-Łódź.  Łagiewnickie sanktuarium, oprócz św. Antoniego, ma drugiego patrona. Jest nim ojciec Rafał Chyliński , który spędził tu najbardziej dojrzałe i owocne lata swojego życia. Znany jest tu jako człowiek modlitwy i umartwienia. Zasłynął jako niezwykły spowiednik i opiekun ludzi biednych i pokrzywdzonych. R. Chyliński był również przez dwa lata w wareckiej parafii.

Ruszyliśmy do Łodzi. Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z 1332r, W 1423 r król Władysław Jagiełło nadał przywilej lokacyjny. Początkowo podstawą działalności ludności było rolnictwo. Dzięki zaliczeniu Łodzi w 1820r do miast przemysłowych rozpoczyna się jego prosperita. Łódź staje się „Ziemią Obiecaną” dla tysięcy biedoty. To tu, w 1839r Ludwik Geyer uruchomił pierwszą maszynę parową, jak również mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię farb. Był pionierem postępu technicznego w przemyśle bawełnianym. Powstawały nowe fabryki, rozwijał się przemysł włókienniczy, zwiększała liczba mieszkańców- z 13 tys. w 1840 do 340 tys. w 1908,  a obecnie ponad 700 tys.

Okresy zapaści to I i II wojna światowa oraz koniec lat 80 XX wieku.

Łódź to również słynni ludzie: Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Krzysztof Kieślowski, Jadwiga Andrzejewska i inni. W 1919r w Łodzi, pierwszym mieście w Polsce, wprowadzono powszechny, bezpłatny obowiązek nauczania w siedmioklasowej szkole.

W mieście jest wiele pięknych, bogato zdobionych pałaców właścicieli fabryk włókienniczych. Zwiedziliśmy pałac Izraele Poznańskiego, „Białą Fabrykę”- Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie zobaczyliśmy pracę maszyny parowej, pierwsze domy właścicieli włókienniczych  i robotników.

Ostatnim akcentem naszej wędrówki była ul. Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2  km.  Wszyscy chętnie zasiadali na ławeczce i witali się z Tuwimem.

W drodze powrotnej, już z okien autokaru, podziwialiśmy piękną cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, zbudowaną w 1884r przez ówczesnych, łódzkich fabrykantów.

Uważamy, że nasza nieznana ziemia obiecana została w części odkryta.

PTTK

Udostępnij:
← Tragedia na terenie ZUKU. Zmarł kierowca porażony prądem Naturhouse odchudza w Warce →

Dodaj komentarz