Co warto zobaczyć w Warce?

i zwiedzić miasto śladami wielkich ludzi Warki

Piotr Wysocki – pomnik

Urodził się 10 września 1797 r. w Warce. Zasłynął jako inicjator powstania listopadowego i wielki patriota. W 1831 roku dostał się do niewoli rosyjskiej, a następnie został zesłany na Syberię. W październiku 1857 roku w wyniku amnestii wrócił do Polski. Na skwerku przed Dworkiem na Długiej znajduje się pomnik odsłonięty w rocznicę jego powrotu z zesłania. Wybudowany w XIX w. dworek przy ul. Długiej dziś pełni funkcję gminnej instytucji kultury. Między innymi tu można nabyć komiks pt. „Piotr Wysocki – Bohater w cieniu historii” oraz komiks „Bitwa pod Warką”. Grupy zorganizowane, po uprzednim umówieniu się, mogą obejrzeć komiks o Wysockim w formie półgodzinnej wersji multimedialnej (także na www.owysockim.pl).

Piotr Wysocki – miejsce, gdzie stał jego dom

Przy ul. Wójtowskiej znajduje się tablica upamiętniająca miejsce gdzie stał dom Wysockiego. Właśnie w nim ten wielki Polak spędził swoje ostatnie lata życia po powrocie z Syberii. Dom został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Powstańcy styczniowi – kopiec

Usypany w 1927 roku kopiec wraz z pamiątkową tablicą upamiętnia dokonaną w 1863 roku egzekucję płk. Władysława Kononowicza i jego dwóch adiutantów, uczestników powstania styczniowego. Ciała rozstrzelanych pochowano w miejscu egzekucji. Niektórzy jednak twierdzą, że zostały przeniesione i pochowane na miejscowym cmentarzu.

Stefan Czarniecki – rynek

Rynek miejski nazwano imieniem Stefana Czarnieckiego, który poprowadził pod Warką polskie wojska do niezwykle ważnego zwycięstwa nad szwedzkim najeźdźcą. Neoklasycystyczny ratusz miejski autorstwa Hilarego Szpilowskiego z 1821 roku to także miejsce umieszczenia tablicy pamiątkowej Bitwy pod Warką.

Książęta mazowieccy – krypty w kościele pofranciszkańskim

W barokowym kościele z przełomu XVII i XVIII wieku spoczywają: matka Kazimierza Pułaskiego oraz książęta mazowieccy Trojden I, Anna Danuta i Ziemowit II. W 1859 roku za inicjatywą Piotra Wysockiego zwłoki zostały tam przenie-sione ze zniszczonego kościoła dominikanów.

Kazimierz Pułaski – muzeum i pomnik

Kazimierz Pułaski (1745 – 1779) w Warce spędził dzieciństwo. Konfederat barski, obrońca Jasnej Góry, generał wojsk amerykańskich podczas bitwy o niepodległość Ameryki. Na Winiarach znajduje się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz jego pomnik. Miejsce to jest stałym punktem wypraw turystycznych i niedzielnych spacerów mieszkańców Warki.

Piotr Wysocki – grób

Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób Piotra Wysockiego. Zmarł 6 stycznia 1875 r. Na grobie wyryto jego życiowe motto: „Wszystko dla ojczyzny – nic dla mnie”.

Lotnicy Polscy – pomnik

Przy ul. Warszawskiej stoi Pomnik poświęcony Bohaterskim Lotnikom Polskim walczącym w II wojnie światowej. Kształt pomnika nawiązuje do smug lotu samolotu bojowego.

oraz skosztować Piwa w wareckim browarze

Historia Browaru w Warce rozpoczęła się  w maju 1968 roku, kiedy to podjęto decyzję o wznowieniu tradycji warzelniczych w Warce i budowie browaru. Prace ruszyły w 1973 roku. Trzy lata później utworzono w Warce Zakłady Piwowarskie. Prace modernizacyjne przeprowadzone w zakładzie pod koniec lat 80 pozwoliły na zwiększenie produkcji piwa do ok. 500 tys. hl rocznie. W 1994 roku browar sprywatyzowano.  W 2004 roku nastąpiło połączenie Browaru w Warce z Grupą Żywiec. Warka stała się drugim co do wielkości browarem w Grupie Żywiec i piątym wśród browarów w kraju. Dzięki przeprowadzonej modernizacji wdrożono nowoczesny system filtracji membranowej i wybudowano nową warzelnię z największą w Europie kadzią filtracyjną o średnicy ponad 13 metrów. Ogromna inwestycja przyczyniła się do wzrostu produkcji piwa do 3,5 mln hl rocznie.

Czy wiesz, że?

Według anegdoty papież Klemens VIII w czasie, gdy był nuncjuszem w Polsce, rozsmakował w piwie wareckim. Twierdził iż, „było wyborne, szczypiące, z koloru i smaku do wina podobne”. Po powrocie do Rzymu poważnie zachorował. Gdy na łożu boleści wyszeptał „…sancta piva di Polonia… sancta biera di Warka…”, obecni przy nim duchowni, sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: „Santa Piva ora pro nobis” („Święta Pivo, módl się za nami”). Chory, słysząc to, wybuchnął śmiechem. W rezultacie wrzód, z powodu, którego cierpiał, pękł i papież ozdrowiał.

Źródło: Przewodnik o Warce „Warka – miasto piwa i historii”

„Skosztować piwa z jednego z wareckich browarów”

„W 2016 roku został uruchomiony w Warce kolejny browar – Mini-Browar Rzemieślniczy BROWARKA, który oferuje piwa niepasteryzowane i niefiltrowane, warzone tradycyjnymi metodami. Opakowania piw z Browarki ściśle nawiązują do miejsca pochodzenia produktów, prezentując postaci lokalnych bohaterów jak i charakterystyczne miejsca, budynki i pomniki. Browar jest dostępny do zwiedzania, gdzie można dowiedzieć się o historii jego powstania, stosowanej technologii naturalnej produkcji oraz oczywiście spróbować piwa. Dla wszystkich ciekawych tradycyjnych piwnych smaków z Browarki piwo butelkowe dostępne jest w większości wareckich sklepów, szczególnie polecamy wizytę w sklepie firmowym ETYKIETA, na ul. Warszawskiej 2, gdzie oferowane jest również piwo z Browarki rozlewane na miejscu prosto z beczki.”