Ucha nadstawiam, słucham jak gra. Muzyka we mnie – w muzyce ja

Ucha nadstawiam, słucham jak gra. Muzyka we mnie – w muzyce ja

We wrześniu Szkoła Podstawowa w Konarach rozpoczęła drugi sezon współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie. Szkoła zawsze rezerwuje jeden poniedziałek w miesiącu na koncert muzyczny.

Koncerty edukacyjne stanowią cykl tematów na cały rok szkolny. Artyści prezentują muzykę twórców polskich, europejskich oraz z innych kontynentów. Prelegenci przekazują wiadomości z zakresu form muzycznych, historii muzyki, biografii kompozytorów, a także informacje o budowie i tajnikach gry na różnych instrumentach. Każdy koncert trwa 45 minut, a tematy dostosowane są do wieku słuchaczy.

Od kilkudziesięciu lat Filharmonia Narodowa dociera tam, gdzie mieszkają ludzie ciekawi muzyki i spragnieni kultury wysokiej. Zdarza się, że wyprawa na koncert jest dla nich niełatwym zadaniem, podobnie jak wybór odpowiedniego repertuaru. Takie spotkania z muzyką – dla małych melomanów z Konar, dla ich nauczycieli i rodziców są więc szansą na rozwijanie muzycznych zainteresowań. Pozwalają obcować z muzyką różnych okresów historycznych, poznawać jej gatunki i style, podpatrywać grę muzyków, w końcu doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką. Koordynacją tego przedsięwzięcia w szkole w Konarach zajmują się: dyrektor szkoły Lidia Grzegorek, nauczyciel muzyki Zbigniew Rechnia i nauczycielka przedszkola Monika Kacprzak. W lutym wszyscy uczniowie wyjeżdżają na koncert do Warszawy. Chciałoby się powiedzieć słowami Franza Schuberta: „Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach”.

PSP w Konarach

filharmonia-01

Udostępnij:
← Ostre strzelanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych Zawodnicy UKS OLIMPIC pływali szybko i skutecznie na zawodach w Mławie →

Dodaj komentarz