Droga ku Niepodległości… 155. rocznica Powstania Styczniowego!

Droga ku Niepodległości… 155. rocznica Powstania Styczniowego!

W niedzielę 21 stycznia, w Warce odbędą się uroczystości upamiętniające 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. O godz. 17:00 w kościele pw. Św. Mikołaja odprawiona zostanie z udziałem Pocztów Sztandarowych uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości, we wspólnym pochodzie na czele z Powstańcami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA oraz harcerzami z pochodniami udadzą się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd, gdzie m.in. rozstrzelany został dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz i tam złożone zostaną kwiaty oraz zapalone znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie gorący wojskowy poczęstunek serwowany prosto z kuchni polowej.

Powstanie Styczniowe 1863 roku było jednym z kilku ważnych zrywów ku niepodległości jakie podjęli Polacy pod zaborami dlatego to właśnie ta rocznica oficjalnie rozpocznie „Rok Niepodległości” w Warce.

Zapraszamy do udziału w uroczystości w imieniu wszystkich Organizatorów i Partnerów: Samorządu  Miasta i Gminy Warka, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. W. Krawczyka w Warce, Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Parafii Św. Mikołaja Biskupa, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi, Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. P. Wysockiego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKAboraz Szczepu 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych.

Poznaj historię pułkownika Władysława Kononowicza i jego oddziału – www.oKononowiczu.pl

Udostępnij:
← Dobre jabłko dobro czyni czyli na co zbiera Pierwszy Dobroczynny Bal Jabłkowy? Zobacz Warkę z lotu... motolotni! Ostatni dzień licytacji! →

Dodaj komentarz