Brzegi Pilicy coraz czystsze

Brzegi Pilicy coraz czystsze

W tym roku baza akcji wspólnego sprzątania brzegów Pilicy założona została na terenie wypożyczalni kajaków AKKA przy ulicy Nowy Zjazd 7. Gospodarz – Andrzej Kulik przygotował ognisko, stoły, parasole i udostępnił całe zaplecze. Ale nie tylko. Jego koledzy i współpracownicy czynnie pomagali w zbiórce, a niewielka ciężarówka doskonale sprawdzała się w trudnym nadrzecznym terenie podczas zwożenia worków ze zbiorami. Zmiana lokalizacji bazy akcji spowodowana była tym iż na Kempingu nad Pilicą odbywał się wielki zlot karawaningu. Mimo tego właściciele Kempingu włączyli się w akcję a teren, którym się opiekują i sprzątają corocznie, został wyczyszczony idealnie. Trudno było znaleźć nawet szkiełko z potłuczonych butelek, których tam nigdy nie brakowało.

Posprzątany został teren od Rogalki, aż do Winiar. W czasie dotychczasowych akcji stworzyły się już nieformalne grupy, które opiekują się określonymi odcinkami. Pracownicy Browaru chętnie zbierają w okolicach mostu kolejowego i kirkutu, gospodarze Przystani „nadpilice.pl” oraz Klubu Kajakowego „Korek” przez cały rok utrzymują czystość wokół swoich baz, a w czasie wspólnych akcji dodatkowo wspierają najbardziej potrzebujące rejony.  Tereny wokół działek i ścieżki dydaktycznej od lat są pod opieką ekipy „Najfajniejsi na świecie” dowodzonej przez Kasię i Janusza Kreczmańskich. W tym roku do akcji dołączyły i mamy nadzieję, że zostaną dłużej zuchy ze Stowarzyszenia 1 Warecka Gromada Zuchowa „Miłośniczki Muzyki” pod wodzą druhny Andżeliki. Zuchy okazały się prawdziwymi zuchami i oczyściły drogę wzdłuż targowicy, aż do wału przeciwpowodziowego.

Są też „placówki zamiejscowe”. Budy Michałowskie to teren wypożyczalni „STER Warka”, a lasek w Lechanicach wypożyczalni „KAJAKI Warka”. Posprzątana została również plaża w Niemojewicach. W tym roku pracowali tam ludzie z AKKi i ze STERU.

Trzeba też wspomnieć o Wareckich Morsach, którzy na zakończenie sezonu mroźnych kąpieli oczyścili ze śmieci plażę pod mostem drogowym.

W tym roku akcja sprzątania miała też szczególnych gości – założycieli  strony na Facebooku „Czysta i Bezpieczna Pilica Od Źródeł Do Ujścia” – Michał i Sylwia Kurpiosowie. Michał pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego z Klubu Kajakowego AMBER, a Sylwia z wareckiego klubu „KOREK”. Poznali się na kajakowym szlaku i razem działają na rzecz zachowania walorów Pilicy. Zainicjowali i pomogli zorganizować sprzątanie w wielu nadpilicznych gminach.

Na zakończenie, jak co roku, było ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. W czasie rozmów dominował jeden temat. Wszyscy, którzy sprzątają od kilku lat zauważyli, że w tym roku śmieci było wyraźnie mniej. I nie chodzi o to, że część terenu sprzątnięta była wcześniej. Również tam, gdzie uczestnicy akcji wchodzili jako pierwsi „urobek” nie był tak obfity. Widać to po wielkości i zapełnieniu kontenera z odpadami po zakończeniu pracy. Mamy nadzieję że jest to efekt wzrostu świadomości społeczeństwa, która kształtuje się również przez akcje takie jak ta.

Na koniec pozostał tylko przyjemny obowiązek podziękowania wszystkim uczestnikom, zarówno z grup zorganizowanych, jak też licznie przybyłym uczestnikom indywidualnym.

Szczególne podziękowania należą się dla Dyrektora Browaru w Warce, który jak co roku dostarczył worki i rękawice, a dodatkowo ufundował kiełbasę i napoje na spotkanie integracyjne.

Kolejne podziękowania należą się gminnej spółce Zakład Usług Komunalnych sp. z o. o. – jej prezesowi i pracownikom za podstawienie kontenerów w Warce i Lechanicach oraz za odbiór zebranych śmieci.

Podziękowania również dla firmy AKKA oraz wszystkich, którzy udostępnili samochody niezbędne do sprawnego przebiegu sprzątania. Bez tej pomocy niewiele można by zrobić.

 

Dziękuję i już teraz zapraszam na następne wiosenne spotkanie.

Koordynator akcji – Mirosław Bienias

Udostępnij:
← 21 medalowych startów w zawodach pływackich o Puchar Północnego Mazowsza Jest nowy, kwietniowy „Kurier Warecki” →

Dodaj komentarz