Uczniowie z PSP Michałów uczcili 100-lecie niepodległości

Uczniowie z PSP Michałów uczcili 100-lecie niepodległości

W PSP Michałów, w ramach szkolnego projektu edukacyjnego z okazji 100-lecia niepodległości zorganizowano 2 konkursy historyczne.

Pierwszy z nich odbył się 15 marca 2018 r. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i V. Ich zadaniem było wcielenie się w postać wybitnego Polaka. Uczniowie przedstawili wiele ciekawych biografii. Część z nich ubrana była w stroje historyczne oraz zaopatrzona w rekwizyty związane z daną epoką historyczną. Największa liczba uczestników konkursu wcieliła się w postać Józefa Piłsudskiego. Konkurs ten był nie tylko okazją do poszerzenia swojej wiedzy, ale również udaną zabawą. Wszyscy jego uczestnicy zostali nagrodzeni.

19 kwietnia 2018 r. odbył się drugi konkurs historyczny, poświęcony dziejom wsi Michałów oraz jej mieszkańcom, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość. Przystąpiło do niego 23 uczniów, którzy przygotowywali się do konkursu poprzez lekturę publikacji „Dzieje Michałowa od czasów najdawniejszych do współczesnych”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie w ciągu godziny testu złożonego z 28 pytań konkursowych. Jedno z nich dotyczyło urodzonego w Michałowie uczestnika wojny z bolszewikami, żołnierza AK – Kazimierza Ducha. Inne z pytań nawiązywało do postaci Władysława Jagniątkowskiego – żołnierza gen. Hallera oraz 43 pułku strzelców kresowych, który również w Michałowie urodził się i spędził dzieciństwo. Nie zabrakło również pytań o prowadzone w czasie zaborów w Michałowie tajne nauczanie.

Poziom wiedzy uczniów był wysoki. Szczególnie imponuje postawa najmłodszych uczestników konkursu – uczennicy klasy III i dzieci z klasy IV, którzy musieli konkurować z młodzieżą z klasy VII.  Najwięcej punktów uzyskała Zuzanna Boczkowska z kl. III oraz Agata Marciszewska z kl. V. II miejsce osiągnęła – Katarzyna Wrona z kl. VI, a Paweł Szewczyk z kl. IV uzyskał trzeci wynik w szkole. Przyznano również 4 wyróżnienia. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe, które wręczyła na apelu dyrektor szkoły Dorota Pysiak.

Konkurs ten był nie tylko udaną formą uczczenia 100-lecia niepodległości, ale również zmotywował uczniów do poznawania przeszłości Michałowa oraz rozwiązywania zagadek związanych z dziejami  rodzinnej wsi.

Grażyna Wachnik – PSP Michałów

Udostępnij:
← Wareccy piłkarze na finale Pucharu Polski Warka nakręcona na bezpieczeństwo! →

Dodaj komentarz