II Olimpiada Seniora

II Olimpiada Seniora

22 maja po raz drugi w historii Warki odbyła się Olimpiada Seniora. Ponad stu zawodników młodych duchem stanęło na linii startu by rywalizować, promować aktywny styl życia i dobrze się bawić!

Idea Olimpiady Seniora w wareckim środowisku narodziła się rok temu. Wtedy to po raz pierwszy 10 grup seniorów wzięło udział w zabawie, która wywarła wśród nich bardzo pozytywny oddźwięk. Impreza wpisała się do kalendarza sportowego CeSiR.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 14 grup senioralnych: Klub Seniora „Słodkie Babeczki” z Watraszewa, Klub Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa, Grupa Seniora „Złota Reneta” z Ostrołęki, Stowarzyszenie Seniora Pokusa z Jasieńca, Grupa Seniora SPA „Seniorzy Preferują Aktywność” z Bończy, Grupa Senioralna „Starówka” ze Starej Warki, Kwitnąca Jabłoń z Konar, Grupa Senioralna „Marzycielki” z Sielca, Uniwersytet Trzeciego Wieku z Warki, Klub Złotego Wieku z Warki, Warecki Klub Seniora „Radość z życia”, Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” z Nowej Wsi, Grupa Seniora „Aktywne Piaseczno” oraz „Michałowskie Poziomki”.

Gdy wszyscy przybyli na stadion, a flaga olimpijska żywo łopotała na wietrze zawody uroczyście zostały otwarte przez władze miasta: Burmistrza Warki Dariusza Gizkę i Pani Wiceburmistrz Teresę Knyzio, a także Dyrektora CeSiR Mariana Górskiego. Włodarze przywitali wszystkich zgromadzonych, życzyli sukcesów, rywalizacji w duchu fair play, a przede wszystkim dobrej zabawy.

Następnie seniorzy złożyli uroczyste ślubowanie. Słowa niosły się po stadionie, a seniorzy zmotywowani i pełni energii już nie mogli doczekać się startów. Ale zanim to nastąpiło główny sędzia zawodów Marcin Banach przypomniał najważniejsze wytyczne regulaminu i zasady rywalizacji. Zaprezentowano również sposób wykonania konkurencji. Tym razem przed zawodnikami stały 3 wyzwania sportowe: Strzał piłką nożną do bramki, hokej i rzut Vorteksem.

Każdy senior uczestniczący w zawodach otrzymał kartę startową. Zadaniem zawodników było wykonanie trzech zadań sportowych. Nie liczył się wynik, ale uczestnictwo i chęć podjęcia aktywności. Za poprawnie wykonaną aktywność startujący otrzymywali pozytywny wpis do karty startowej. Zaliczenie wszystkich sportowych wyzwań było podstawą do zdobycia złotego medalu igrzysk.

Rywalizacja bardzo przypadła seniorom do gustu. Podczas pierwszej konkurencji zadaniem zawodnika było trafienie piłką z odległości 6 metrów do małej bramki treningowej. Uczestnik zabawy miał 3 próby. Choć konkurencja wydaje się łatwa dla zawodników którzy w większości stanowiły kobiety okazało się to sporym wyzwaniem. Kolejne zmagania to hokej. Zadaniem uczestnika zabawy było przetoczenie piłki kijem hokejowym po wyznaczonej trasie. Obok siebie stanęły dwa tory z pachołków po którym seniorzy slalomem toczyli piłkę. Konkurencja wymagała precyzji i dobrego czucia piłki. Seniorzy z bogatym doświadczeniem również i z tą konkurencją poradzili sobie bezbłędnie. Każdy w swoim tempie przemierzył dystans i zdobył kolejną pieczątkę w karcie startowej.

Ostatnią premiowaną konkurencją był rzut Vorteksem. Już sama nazwa konkurencji budziła zaciekawienie wśród uczestników zmagań. Vorteks to piankowa rzutka stylizowana na rakietę przeznaczona do treningu rzutów. Wyposażona w gwizdki podczas lotu wydaje charakterystyczny gwizd, którego tonacja zależy od siły rzutu. Zawodnicy mieli do oddania 3 rzuty. Długość najdłuższego mogli zanotować w karcie startowej. Sam Burmistrz zaciekawiony tą ciekawą konkurencją spróbował swoich sił. W trzech próbach ustanowił najdłuższy rzut o długości 41 m!

Dla spragnionych ruchu przygotowano jeszcze dwie dodatkowe aktywności. Pierwsza z nich była próbą siły czyli przeciągnie liny. Przedstawiciele grup w trzyosobowych drużynach rywalizowali między sobą. Przegrany odpadał, a zwycięzca podejmował kolejnego rywala. Była to bardzo emocjonująca konkurencja.

Kolejną aktywnością był taniec. Wolontariuszki wareckiego liceum uczyły seniorów popularnej belgijki. Cztery kroki w przód, cztery w tył, podskok do siebie i od siebie… i już szpaler par tanecznym krokiem podążał przez płytę boiska stadionu.

W czasie trwania zawodów przedstawiciele Policji i Sanepidu, udzielali informacji na temat bezpieczeństwa, zdrowia i profilaktyki. Na zakończenie zawodów Burmistrz Warki wręczył wszystkim grupom seniorskim pamiątkowe dyplomy, a zawodnikom którzy zaliczyli wszystkie konkurencje pamiątkowe złote medale. Jak przystało na złotych medalistów seniorom towarzyszył słynny przebój „We are the champions”.

Po częściach oficjalnych zaserwowano ciepły posiłek by zregenerować siły po sportowej rywalizacji. Uczestnicy olimpiady na trawce w promieniach majowego słońca posilili się gorącą zupą. Była to dogodna okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i wrażeń oraz wspólnych śpiewów.

Organizatorem zawodów było Centrum Sportu i Rekreacji w Warce. Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękujemy: wolontariuszom Liceum Ogólnokształcącego im. P. Wysockiego w Warce, Dzielnicowej Anecie Ścisłowskiej z Komisariatu Policji w Warce, Bożenie Janus z Grójeckiego Sanepidu, Marcinowi Banachowi – sędziemu głównemu zawodów.

Gratulujemy wyników i zaangażowania wszystkim seniorom! Mamy nadzieję że za rok zjawicie się jeszcze liczniej i z takim samym sportowym zaangażowaniem!

CeSiR Warka

Udostępnij:
← Święto mamy i taty w wareckim przedszkolu Tęczowy Piknik Rodzinny – Dobra Kondycja na Bank →

Dodaj komentarz