100 lat Niepodległości – modlitwa za Ojczyznę!

100 lat Niepodległości – modlitwa za Ojczyznę!

2018 rok dla naszego kraju upływa pod znakiem Odzyskania Niepodległości. W Warce również świętowaliśmy ten wyjątkowy czas. Konkursy dla dzieci i młodzieży, Gala Patriotyczna Szkół, wspólne śpiewanie Hymnu Państwowego na rynku czy koncert Bogusława Morki – wszystkie te działania przypomniały nam jak ważne wydarzenie miało miejsce 100 lat temu!

11 listopada o godz. 13 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i poległych za jej wolność.

Msza Święta poprowadzona była przez proboszcza parafii ks. Stanisława Dobkowskiego, który podczas kazania przypomniał słowa piosenki „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”:

Ty to masz szczęście
Że w tym momencie
Żyć ci przyszło
W kraju nad Wisłą
Ty to masz szczęście
Twój kraj szczęśliwy
Piękny prawdziwy
Ludzie uczynni
W sercach niewinni
Twój kraj szczęśliwy

Do tego tekstu odniósł swoją homilię w której podkreślił, że wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu dziś skutkują niezależnym krajem w którym możemy żyć i cieszyć się wolnością. Liczny udział pocztów sztandarowych, władz samorządowych, delegacji lokalnych organizacji i instytucji oraz wielu przybyłych wiernych sprawił, że atmosfera w świątyni była niezwykle podniosła i uroczysta.

Placówki oświatowe działające na terenie gminy Warka poproszone zostały z okazji Święta Niepodległości o złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy różnych miejscach pamięci narodowej w Warce. W ten sposób organizatorzy uroczystości chcieli upamiętnić bohaterów różnych wydarzeń na przełomie wieków, które doprowadziły do tego, że dziś wszyscy możemy żyć w wolnej Polsce.

Po uroczystej Mszy Świętej zebrani w świątyni uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu utworów patriotycznych. Z akompaniamentem Katarzyny Ambroży wszyscy wspólnie wykonali m. in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli Ułani” czy „Wojenko, wojenko”.

Choć to nie my walczyliśmy wtedy o wolny kraj i nie my toczyliśmy wojny, nie braliśmy udziału w powstaniach, to jest w nas silna potrzeba pamiętania o tym dniu. Oddajemy hołd naszym przodkom, za to, że teraz możemy żyć tak jak chcemy, wolni od zaborców i prześladowań.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

Udostępnij:
← Niepodległość oczami dzieci i młodzieży Wareccy poeci dla Niepodległej! →

Dodaj komentarz