„Odblaskowe SKO” w Michałowie

„Odblaskowe SKO” w Michałowie

Szkolna Kasa Oszczędności PSP w Michałowie tradycyjnie w listopadzie prowadzi akcję informacyjną pod hasłem: ODBLASKOWE SKO.

Celem akcji jest przybliżenie problematyki słabej widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza w deszczowej, mglistej aurze, z jaką mamy do czynienia w listopadzie. Dni stają się coraz krótsze, a my coraz mniej widoczni na drodze. Dzieci często idąc do szkoły gorączkowo dyskutują o tym, co ich czeka w danym dniu… Nie zwracają uwagi na drogę, bo przecież znają ją na pamięć. I wtedy może dojść do nieszczęścia. Aby temu zapobiec, warto przypominać najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze jak najczęściej.

Akcja jest skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych i ukierunkowana na promowanie przekonania, że bycie widocznym na drodze (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 m, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie. Pamiętajmy: widzieć nie znaczy być widocznym!

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinni korzystać zarówno dorośli jak i dzieci poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszają – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pogadanki, konkurs plastyczny „Noś odblaski – świeć przykładem!”, turniej wiedzy i sprawności „Bezpieczny SKO-wicz”. Powstała również tablica informacyjna, a uczniowie klas I-III w ramach akcji otrzymali opaski i znaczki odblaskowe.

PSP Michałów

Udostępnij:
← Jak nas widzą inni? Rozmowa o Polsce i Polakach Dla Niepodległej. Pamiątki patriotyczne z kolekcji Artura Sawy →

Dodaj komentarz