Harcerska „Kampania Bohater”… ku czci Józefa Manczarskiego

Harcerska „Kampania Bohater”… ku czci Józefa Manczarskiego

W październiku miały miejsce aż trzy działania związane z projektem “Kampania Bohater”, który realizowany był przez Szczep 1. wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych. Wszystkie inicjatywy podejmowane przez Szczep miały na celu przybliżenie mieszkańcom gminy Warka postaci Józefa Manczarskiego – mieszkańca miasta, którego imię szczep chce przyjąć jako patrona. Łącznie w trzech imprezach wzięło udział około 200 osób dzieci – młodzieży i dorosłych.

13 października w sobotę odbyła się wycieczka pn. „Śladami Manczarskiego”, w której wzięło udział 40 dzieci ze szkół podstawowych w Warce. Impreza odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać osobę Józefa Manczarskiego i jego losy, a także losy powstańców styczniowych. Podczas gry terenowej dzieci wykonywały zadania u powstańców, tak aby otrzymać wskazówki dotyczące naszego bohatera. Wycieczka zakończyła się zebraniem poszlak i uzyskaniem zaproszenia na rajd.

20 października na błoniach kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbył się „Piknik dla Manczarskiego!”. Niestety pogoda Nas nie rozpieszczała, ponieważ przez całe popołudnie padał deszcz, mimo tego pojawiło się około 80 osób. Podczas pikniku dzieci i dorośli mogli skorzystać z takich atrakcji jak: malowanie twarzy i dmuchanie balonów przez wolontariuszy z SP nr 1 w Warce oraz Stowarzyszenia ANIMATOR, gry planszowe przygotowane przez Warecki Klub Gier Planszowych i Fantastyki WARG, wystawa broni palnej z okresu powstania styczniowego oraz wybijanie monet z wizerunkiem Władysława Kononowicza, które przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA. Na pikniku miała miejsce również premiera opowiadania pod tytułem „Cichy Bohater”. Jest to historia bazująca na znanych faktach historycznych z życia Józefa Manczarskiego. Została napisana przez jednego z harcerzy: Kacpra Kasprzaka. Opowiadanie ma na celu przybliżenie mieszkańcom Warki postaci powstańca i przedstawienie jego historii w bardziej przystępny sposób niż surowe źródła historyczne. Chcemy by po kilka egzemplarzy trafiło do Wareckich szkół, bibliotek i muzeów. Na zakończenie całej imprezy odbyło się ognisko, na którym wszyscy goście mogli upiec kiełbaski, a także wygrać kopię opowiadania o Józefie Manczarskim w ramach prowadzonych konkursów.

Ostatnim wydarzeniem był wspomniany rajd „Śladami Manczarskiego”, który odbył się 27 października w pobliskim lesie. Uczestnikami były głównie dzieci. Celem rajdu było odnalezienie Józefa Manczarskiego oraz przekazanie mu ważnej wiadomości zamkniętej w kopercie, która została powierzona uczestnikom na wycieczce. Po drodze na dzieci czekało wiele wyzwań, dalszych wskazówek oraz informacji z życia Józefa Manczarskiego.  Uczestnicy musieli m.in. ułożyć własny pląs, zagotować herbatę na ognisku czy przeprawić się przez strumień za pomocą mostu linowego. Na sam koniec wszyscy zebrali się przy ognisku i podsumowali informacje, które udało się zdobyć, podczas rajdu. Na zakończenie dzieci spotkały się z Józefem Manczarskim, który opowiedział nam o swoim życiu oraz o tym, że bacznie obserwował małych poszukiwaczy, natomiast oni przekazali mu wiadomość. I tym pięknym akcentem zakończyliśmy rajd, na którym łącznie przeszliśmy 9 km.

Dzięki powyższym działaniom uczestnicy poszczególnych imprez mogli zapoznać się z postacią przyszłego patrona Szczepu i lepiej poznać samych harcerzy działających prężnie od 15 lat na terenie naszego miasta.

Zwieńczeniem całego projektu było odsłonięcie tablicy informacyjnej o Józefie Manczarskim – 18 listopada, która znajduje się na ulicy imienia tego bohatera. W uroczystości wzięli udział członkowie szczepu, potomkowie J. Manczarskiego oraz przedstawiciele władz miasta i instytucji działających na terenie gminy Warka. W tym miejscu pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców miasta do odwiedzenia tego miejsca i poznanie wareckiego bohatera. Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim uczestnikom organizowanych przez nas wydarzeń, w szczególności rodzinie Józefa Manczarskiego, a także współorganizatorom: grupie wolontariuszy przy SP nr 1 w Warce, Stowarzyszeniu ANIMATOR, Grupie Rekonstrukcji Historycznej WARKA, Wareckiemu Klubowi Gier Planszowych i Fantastyki, Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” oraz Zakładowi Usług Komunalnych w Warce i oczywiście władzom naszego miasta.

Szczep 1. wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych

Udostępnij:
← Adwent - czas przygotowania Gwiazdy Telewizji POLSAT - zespół MY3 na wareckich "Mikołajkach" →

Dodaj komentarz