„Praktyki bez granic 2” czyli włoska przygoda uczniów ZSP w Warce

„Praktyki bez granic 2” czyli włoska przygoda uczniów ZSP w Warce

Praktyki zawodowe za granicą, we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii – w Warce to już standard, gdyż Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych wysoko ustawił sobie edukacyjną poprzeczkę. Kształcenie ma być profesjonalne, a uczniowi mają być dobrze przygotowani do pracy. Absolwenci kończą szkołę z szeroką wiedzą i doświadczeniem, którego często nie posiadają ich koledzy z innych miast i szkół.

Fakty

Rok po roku uczniowie wyjeżdżają za granicę, gdzie wykonują realną pracę na różnych stanowiskach zawodowych. Posługują się w codziennej pracy językiem angielskim, poznają nowe umiejętności i ludzi, profesjonalistów w swoich branżach. Najwytrwalsi uczniowie uczestniczą w praktykach zagranicznych nawet dwukrotnie w trakcie trwania nauki. Dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce zawsze ważne było zapewnienie wszystkim uczniom równego startu edukacyjnego, powszechnej dostępności do kształcenia na wszystkich poziomach, zwłaszcza kształcenia zawodowego, które przygotowuje młodego człowieka do wymogów nowoczesnego rynku pracy. Kolejna, czwarta już, odsłona Zagranicznych Praktyk Zawodowych ponownie wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym, konieczności rozwijania kompetencji kluczowych oraz potencjału uczniów do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy, umiejętnościach i znajomości rynku pracy.

Praktyka czyni mistrza

W ramach projektu „Praktyki bez granic 2” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny grupa 38 uczniów technikum wyjechała do Włoch, a konkretnie do Rimini, gdzie podczas miesięcznego pobytu uczniowie doskonalili swoje umiejętności w dziedzinie gastronomii, hotelarstwa oraz logistyki. Mieli możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych, poznania zagranicznego rynku pracy, jak również sprawdzenia swoich umiejętności językowych i zawodowych w praktyce. Młodzież nie miała problemów z zaklimatyzowaniem się w pracy, ponieważ uczestnicy projektu przed wyjazdem odbyli przygotowawcze kursy języka włoskiego, zasad postępowania w pracy, radzenie sobie ze stresem i rozłąką. Dodatkowym aspektem, który przyczynił się do łatwiejszego startu był fakt, że włoscy pracodawcy byli bardzo przyjaźnie nastawieni do naszych uczniów i w razie potrzeby chętnie służyli pomocą.Wszyscy jednym głosem chwalili naszych uczniów za pracowitość, sumienność, łatwość dostosowania się do sytuacji, otwartość, przyjazny stosunek do klientów. Warto podkreślić, że część z nich dostała oferty pracy na okres wakacyjny, co bezsprzecznie potwierdza ich wysoką ocenę jako pracowników.

Kultura

Miesięczny pobyt nie mógł ograniczać się tylko do pracy. Wolne od pracy dni poświęcali na zwiedzanie i rozrywkę. Rimini jest miejscem typowo turystycznym, pęka w szwach od hoteli, restauracji oraz atrakcji turystycznych. Miasto, w którym urodził się Fellini, zachwyca swym urokiem, który uczniowie mogli podziwiać podczas wieczornych spacerów po klimatycznych uliczkach. Kolejny weekend spędzili w Wenecji. Jest tam tak pięknie, jak nigdzie indziej na świecie. Majestatyczna architektura tonąca w morskich falach. Brak samochodów. Ujmujące kanały i urocze knajpki. Zwiedzanie tego miasta było niesamowitą przygodą. Uczniowie poznali nie tylko historię i zabytki tego niezwykłego miasta, ale dowiedzieli się także jak wygląda życie codzienne mieszkańców Wenecji. Równie duże wrażenie zrobiła na uczestnikach praktyk wycieczka do Florencji, która jest bezsprzecznie królową renesansowych miast świata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, nad którym przez tyle wieków zachwycaliby się przybysze.

Efekty

Zagraniczne Praktyki, jak mówią sami uczniowie, pozwalają im nie tylko doskonalić umiejętności zawodowe, ale także, a może przede wszystkim, rozwijają u nich otwartość i tolerancję wobec innych kultur, cywilizacji i obyczajów, tak ważną w dzisiejszych czasach.

Zwieńczeniem miesięcznego pobytu uczniów we Włoszech było uroczyste podsumowanie projektu, które odbyło się 12 czerwca 2019 roku Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce.Uśmiech i zadowolenie uczniów były nieodzownym elementem spotkania. Jednogłośnie twierdzą, że miesiąc pracy we Włoszech był dla nich ogromną szansą rozwoju zawodowego i osobistego oraz wielką niezapomnianą przygodą. Każdy z uczestników praktyk otrzymał Certyfikat Europass Mobilność zawierający umiejętności, zarówno te zawodowe jak i społeczne, zdobyte podczas realizacji praktyk, certyfikat odbycia stażu wystawiony przez pracodawcę oraz certyfikat znajomości języka włoskiego. W przyszłości dokumenty te będą dużym atutem na rynku pracy, a w połączeniu ze zdobytymi kompetencjami znacząco zwiększą szansę w znalezieniu wymarzonej pracy.

I co dalej?

W trakcie uroczystości, pomysłodawczyni i koordynatorka projektów Izabela Podworska, zakomunikowała wszystkim obecnym, że w przyszłym roku szkolnym aż 54 uczniów technikum wyjedzie na praktyki zawodowe do Portugalii. Szkoła w ramach programu Erasmus+ otrzymała grant 150 tys. euro na realizację projektu „Zagraniczne staże gwarancją sukcesu”. Już nie możemy się doczekać 🙂

Klaudia Skowrońska – ZSP w Warce

Udostępnij:
← Motocykle pojadą w "Paradzie Pułaskiego"! Dotacja na modernizację drogi w Piasecznie →

Dodaj komentarz