Wrociszew znów wśród laureatów!

Wrociszew znów wśród laureatów!

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie po raz kolejny wzięła udział w konkursie zbiórki surowców wtórnych organizowanym już po raz XV przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W zeszłym roku w kategorii szkół od 100 do 200 uczniów szkoła w całym województwie zdobyła 3 miejsce. W tym roku skoczyli o oczko wyżej i zdobyli 2 miejsce. Jest to ogromny powód do radości dla całej społeczności szkolnej.

Celem konkursu była nie tylko zbiórka surowców wtórnych, czyli makulatury i butelek PET, ale głównie edukacja młodych ludzi w kierunku dbałości o niezanieczyszczanie środowiska  i wykorzystywania tych surowców w procesie recyklingu. Zbiórka makulatury to również ochrona naszych lasów, których zmniejszająca się liczba jest mocno zauważalna.

W tym roku, bez chwili wahania, społeczność szkolna aktywnie przystąpiła do konkursu. Do działania zachęcała wszystkich dyrektor szkoły Małgorzata Gowin oraz koordynator akcji Mariola Bienias.

I znów wykorzystano sprawdzone już „kanały”: nauczyciele, uczniowie, sołtysi i zawsze nam sprzyjający proboszcz wrociszewskiej parafii ks. Adam Ostrowski, który wielokrotnie z kościelnej ambony zachęcał do udziału w akcji i zwracał uwagę na znaczenie takich działań.

Społeczność  po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów konkursu. Początkowo wydawało się, że w tym roku zbiorą mniej. Kiedy pracownicy wareckiego Zakładu Usług Komunalnych przyjechali po pierwszą partię surowców zabrali 2 wielkie kontenery. Następnego dnia mieli przyjechać po „resztki” jednak okazało się, że surowców jest prawie tyle samo. Były to wręcz zadziwiające ilości butelek i nakrętek  oraz makulatury. Szkoła zebrała 3370 kg makulatury i 1160 kg butelek PET. Zebrane baterie w ilości około 90 kg również zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi. Ilości te są dużo większe niż w zeszłym roku, oznacza to, że nasze środowisko o tyle kilogramów będzie mniej zanieczyszczone.

W szkole już wcześniej został rozstrzygnięty konkurs i przyznano nagrody. Klasa VIII, która zebrała najwięcej surowców, dostała dyplom i wielką skrzynię zdrowych owoców do wspólnego spożywania. W każdej klasie został wybrany uczeń, który zebrał najwięcej surowców i tak licząc od najmłodszych byli to: Róża Jaskuła, Natalia Sobczyk, Maja Lenarczyk, Julia Lenarczyk, Karina i Bartek Tkaczyk, Weronika Szczepaniak, Zofia Janczewska, Natalia Kozłowska, Maria Smodrzak i Angelika Piliszek. Uczniowie ci dostali piękne, kolorowe bidony na wodę.

18 czerwca wrociszewska delegacja z dyrektor Małgorzatą Gowin na czele udała się do Warszawy do Urzędu Marszałkowskiego. Wszyscy laureaci zostali bardzo serdecznie przyjęci, a dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych ogłosił wyniki konkursu, przekazał dyplomy i bardzo bogate nagrody rzeczowe. Oprócz darów dla „ducha”, nie zabrakło jadła dla ciała. Suto zastawiony stół sprawił przyjemność wszystkim uczestnikom. Szkoła otrzymała oczyszczacz powietrza, walizkowy zestaw do badania powietrza w terenie, 4 kompasy z „najwyższej półki”, tablicę „Pierwsza pomoc w zagrożeniu życia”,  pizzę ułamkową oraz książki „Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasów”.  Uczniowie udzieli również wywiadu przedstawicielowi Radia Warszawa.

W drodze powrotnej, gdy emocje już opadły, uzgodniono, że w przyszłym roku szkoła również bierze udział w konkursie.

W tym miejscu dyrektor szkoły bardzo dziękuje wrociszewskiej społeczności za tak wspaniały odzew i już zachęca do zbiórki surowców wtórnych na poczet przyszłorocznego konkursu. Dziękuje również prezesowi ZUK-u Romanowi Korczakowi i pracownikom tej instytucji za pomoc w organizacji tego konkursu.

Koordynator Mariola Bienias (PSP Wrociszew)

Udostępnij:
← Powstaje wiejska świetlica w Woli Palczewskiej Koncert zespołu "GuzikOwce" oraz pokaz ogniowy grupy "Awaria" w Skrzynce Kontaktowej →

Dodaj komentarz