Co Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zrobiło dla mieszkańców gminy Warka w 2019 roku?

Co Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zrobiło dla mieszkańców gminy Warka w 2019 roku?

W pierwszym kwartale organizacje pozarządowe przygotowują sprawozdania za rok ubiegły. To dobra okazja, by także mieszkańcom gminy Warka przedstawić zrealizowane działania. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. działa już od 2003 roku. Misją organizacji jest pobudzanie aktywności mieszkańców i promocja regionu. A w 2019 roku realizowało to zadanie dzięki projektom „Lokalny Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2019”, „Aktywni w powiecie grójeckim”, „Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim”, „Wolny Rynek – mieszkańców miejsce przyjazne”, „Vivat Pułaski – piknik historyczno-kulturalny”, czy „Jabłkowa Warka 2019”.

Z działań zainicjowanych przez Stowarzyszenie w sumie skorzystało ok. 4000 osób indywidualnych i ok. 40 grup mieszkańców. Organizacja na działania aktywnych grup mieszkańców przyznała 30 dofinansowań, zorganizowała ok. 20 szkoleń. Dzięki jej wsparciu odbyło się ok. 40 imprez lokalnych. Na te działania Stowarzyszenie W.A.R.K.A pozyskało ze źródeł zewnętrznych, spoza naszej Gminy aż 317.935,00 zł.

W podsumowaniu aktywności organizacji w roku 2019 przedstawiamy jedynie działalność na terenie Gminy Warka, mimo iż zasięg części realizowanych projektów obejmował cały Powiat Grójecki.

Wspieranie aktywności seniorów

Jedną z najważniejszych potrzeb osób starszych jest poczucie przynależności, bycia potrzebnym. W tym kierunku Stowarzyszenie zaprojektowało i zdobyło dofinansowanie z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych na projekt pt. „Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim”. W jego ramach wsparło działalność 11 nieformalnych klubów seniora z gminy Warka.

Osoby 60+ brały udział w ok. 50h szkoleń dotyczących m.in. gerontologii, przeprowadzania diagnoz lokalnych, realizacji projektów społecznych. Dzięki dofinansowaniu i wsparciu przy pisaniu projektów seniorzy z 7 grup zrealizowali swoje pomysły, które były działaniami na rzecz grupy i lokalnego środowiska tzw. „Inicjatywy Senioralne”. Np. grupa „Michałowskie Seniorki” skupiła działania wokół zdrowego odżywiania, „Złota Reneta” z Ostrołęki przygotowała Ogródek Seniora, Grupa Senioralna „Czerwone Jabłuszko” działająca przy OSP Nowa Wieś zorganizowała wolontariat w ramach którego odwiedziła ok. 30 starszych samotnych osób, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce zorganizował warsztaty pod hasłem „Spotkajmy się w ogrodzie”, Grupa „Młodzi Duchem” z Michalczewa zrealizowała działania kulinarne pod hasłem „Jak senior gotuje, wszystkim smakuje”, „Kwitnąca Jabłoń” z Konar zorganizowała „Potańcówkę jak za dawnych lat”, a grupa „Starówka” ze Starej Warki zaprosiła najstarszych mieszkańców na „Herbatkę dla 80-latka”. W ramach projektu ok. 200 osób starszych z klubów z terenu gminy Warka wzięło udział w integracyjnej imprezie plenerowej tzw. „Senioradzie”. Wareccy seniorzy współtworzyli nową gazetę – „Aktywny Senior” – dwumiesięcznik seniorów ziemi grójeckiej”, który w nakładzie 2000 egz. powędrował do osób starszych z całego powiatu oraz przeprowadzili badanie społeczne które zaowocowało raportem „Diagnoza sytuacji osób starszych w gminie Warka”, przedstawionym m.in. na spotkaniu z władzami Warki. W Warce zorganizowana została również debata społeczna pt. „Wolontariat senioralny”.

Granty „Działaj Lokalnie”

Jak pobudzić mieszkańców do działania by brali sprawy w swoje ręce, by współpracowali, integrowali się, by np. wieś działała jako społeczność a nie jako zbiór odosobnionych domostw? Idealnym na to sposobem są projekty „Działaj Lokalnie”. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. prowadzi ten program od 2006 roku dzięki ogólnopolskiemu patronatowi Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Gminie Warka, lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom przekazującym 1% podatku.    

W 2019 roku Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przyznało 21 dotacji, z czego aż 7 na terenie gminy Warka.  Dzięki „Działaj Lokalnie” mieszkańcy wsi Przylot zrewitalizowali „Koleń” – staw od pokoleń, warecka grupa młodzieży przy Parafii św. Mikołaja w Warce zorganizowała warsztaty i pokaz pod hasłem „Wyraź się flagą”, Mieszkańcy wsi Wola Palczewska dokonali „Renowacji wiejskiej świetlicy i relacji międzyludzkich”, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi zadbało o „Młodzieżowy zakątek”, Młodzieżowa Rada Sołecka z Bończy przy Stowarzyszeniu Made in Bończa stworzyła telewizję TBończa, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” zorganizowało dla podopiecznych Świetlicy w Laskach artystyczne warsztaty pod hasłem „Rodzinne wARTsztaty w Laskach… ”, a Klub Złotego Wieku w Warce zachęcał seniorów do spędzania czasu z piosenką i hasłem „Śpiewaj bo śpiew to radość”.

Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich to w przeważającej mierze młode organizacje, które zarejestrowały się dzięki ustawie z 2018 roku. Choć mają wiele sukcesów w angażowaniu mieszkańców do działania, to wiele z nich potrzebuje wsparcia zarówno finansowego jak i wiedzy jak pozyskiwać środki, w promocji, czy szuka wiedzy jak prowadzić rozliczenia.

W tym wszystkim Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pomagało poprzez organizację 6 szkoleń, konkurs na wsparcie tzw. „Inicjatyw Lokalnych KGW”, pomoc w pozyskiwaniu funduszy oraz promocje w konkursach podczas „Światowego Dnia Jabłka” czy jarmarku pt. „Zimowa Odmiana”. W gminie Warka KGW działają m.in. w Bończy, Brankowie, Nowej Wsi i Woli Palczewskiej.  Dzięki m.in. temu wsparciu organizacje te rozwijają się, prężnie działają angażując całe wioski i dają wspaniały przykład aktywności dla innych. Warto wspomnieć że obecnie na terenie powiatu grójeckiego zarejestrowanych jest prawie 40 KGW.

Promocja Jabłkowej Warki

Wszyscy chcemy mieć poczucie, że żyjemy w wyjątkowym miejscu. A mimo, że Warka piwem płynie, to jednak jabłkiem stoi. Warto zatem chwalić się tym dobrem, niech będzie ono przedmiotem dumy. Dlatego Stowarzyszenie wśród działań promujących region – jako kontynuację Jabłkowej Warki wspiera rozwój Wareckiego Szlaku Jabłkowego.

Dzięki funkcjonowaniu Szlaku turyści odwiedzający naszą gminę mogą odwiedzić gospodarstwo sadownicze, wziąć udział w zbiorach owoców, poznać jak nowocześnie sortuje i przechowuje się jabłka oraz spróbować lokalnych smakołyków z jabłkami z karty „Jabłka na Widelcu”.  To co dla mieszkańców jest codziennością dla innych jest niesamowitą przygodą. W 2019 roku zorganizowano cykl 4 Jarmarków Śniadaniowych na wareckim rynku, dzięki pomocy władz Gminy oraz dotacji z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wzięło również aktywny udział w organizacji „Światowego Dnia Jabłka” we wrześniu oraz dwudniowym grudniowym jarmarku „Zimowa Odmiana – Jabłkowy Weekend w Warce”

Vivat Pułaski – piknik historyczno-kulturalny

Warka to także długa historia i wspaniali bohaterowie. Wśród nich jest Kazimierz Pułaski. W 2019 roku odbyła się już 7. edycja która przybliża postać tego znanego Polaka mieszkającego w Warce.

Piknik w 2019 roku zgromadził tysiące mieszkańców i turystów, którzy rozpoczynając wspólną zabawę jedyną w swoim rodzaju Paradą Pułaskiego pokazali, że można świętować razem, rodzinnie patriotyczne wartości. Koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy w Muzeum, stare amerykańskie samochody, kiermasz, atrakcje dla dzieci to tylko część atrakcji Pikniku.

Działalność Stowarzyszenia W.A.R.K.A. w ubiegłym roku była możliwa dzięki szerokiej współpracy z lokalnymi partnerami na czele z samorządem wareckim oraz pozyskanym dotacjom. Bo naszym największym sukcesem jest działanie od 17 lat – w dobrych relacjach ze społecznością, dzięki współpracy z wieloma instytucjami, organizacjami, grupami. Bo jesteśmy po to, by mobilizować, łączyć i wspierać! Dziękujemy za to wszystkim Partnerom oraz zaangażowanym osobom!

Z utęsknieniem czekamy na możliwość organizowania kolejnych wydarzeń i imprez dla mieszkańców gminy Warka i mobilizowania lokalnej społeczności.

Zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia W.A.R.K.A. na poprzez przekazanie 1% podatku. Prosimy – wpisz w PIT – KRS 0000160318 – każda Twoja złotówka będzie dobrze wykorzystana i przyniesie DOBRO.

Udostępnij:
← Święto Naszej Matki Ziemi w Michałowie Inwestycje w Gminie Warka →

Dodaj komentarz