Jabłko na Widelcu w dłoni Kół Gospodyń Wiejskich

Jabłko na Widelcu w dłoni Kół Gospodyń Wiejskich

Racuchy z jabłkami, śledź z jabłkiem, zupa krem z jabłka i dyni, chipsy jabłkowe, smalec z jabłkami, jabłko pieczone w cieście francuskim, jabłka karmelizowane, szarlotki, jabłeczniki, dżemy jabłkowe, ser z jabłek – mmm… pycha! A to tylko część pomysłów Kół Gospodyń Wiejskich na szaleństwa z wykorzystaniem najbardziej popularnego – nie tylko w Warce – owocu. Wszak jesteśmy w Największym Sadzie Europy i nasz region jabłkiem stoi.

Ale jak wiemy najlepsze pomysły to te, które ujrzały światło dzienne wychodząc z wizjonerskich głów. Dlatego Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przygotowało projekt, który pomoże nie tylko rozwinąć pomysły KGW, ale wesprze ich również w promocji. Na kreatywne gospodynie czeka m.in. szkolenie z ekspertem od turystyki kulinarnej, konkurs z nagrodami „Jabłko na Widelcu” oraz publikacja, w której pojawią się najciekawsze przepisy.

„Jabłko na Widelcu” to kontynuacja idei Partnerstwa Jabłkowa Warka, które od 2017 roku prowadzi działania na rzecz promocji Warki i powiatu grójeckiego jako miejsca, w którym mieszkańcy z dumą mówią „żyjemy w Największym Sadzie Europy”. Jej celem jest to, aby jak najwięcej osób poznało i zachwyciło się smakiem naszych wyjątkowych jabłek a potem niosło tę wieść w świat. W działania aktywnie włącza się Stowarzyszenie Sady Grójeckie, zrzeszające producentów „Jabłek Grójeckich” z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, znanej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Pierwszym etapem projektu będzie udział Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu grójeckiego w Jarmarku Szlaku Jabłkowego 28 czerwca na wareckim rynku. Kolejne działanie to szkolenie – 29 czerwca, podczas którego uczestnicy poznają dobre przykłady promocji i sprzedaży lokalnych produktów i dań, by następnie przystąpić do konkursu kulinarnego, którego smaczny finał odbędzie się podczas Światowego Dnia Jabłka 27 września. Całość zwieńczy publikacja ze zwycięskimi przepisami.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pozyskało środki na szkolenie, nagrody w konkursie oraz druk publikacji w ramach konkursu ofert Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Sady Grójeckie i Powiat Grójecki. Działania Jabłkowej Warki nieprzerwanie wspiera Samorząd Gminy Warka.

Będzie smacznie!

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Udostępnij:
← Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi ponownie wyjadą za granicę! Dołącz do WTS Warka! →

Dodaj komentarz