Grypie mówimy STOP! – czyli dlaczego warto zaszczepić się przeciw grypie

Grypie mówimy STOP! – czyli dlaczego warto zaszczepić się przeciw grypie

Niepowikłana grypa to osłabiająca nasz organizm  choroba, przebiegająca z gorączką, bólem gardła, bólem głowy, kaszlem i ogólnym złym samopoczuciem. Na grypę można zachorować w każdym wieku, jednak ryzyko powikłań, hospitalizacji, trwałych konsekwencji a nawet zgonu dotyczy szczególnie osób powyżej 50 roku życia.

Grypa może być szczególnie niebezpieczna  dla osób obciążonych chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowymi czy  innymi chorobami przewlekłymi. Najczęstszymi powikłaniami wynikającymi z zakażenia wirusem grypy są powikłania ze strony układu oddechowego takie jak zapalenie płuc lub oskrzeli.

Szczepienie ochronne jest najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed grypą. Szczepienie przeciw grypie przede wszystkim wzmacnia mechanizmy obronne organizmu oraz stymuluje wytwarzanie przeciwciał przeciw wirusowych, nie tylko przeciwgrypowych. Dzięki szczepieniom liczba zachorowań ulega znacznemu zmniejszeniu, a dzięki wprowadzeniu programów szczepień dla seniorów, ewentualne zakażenie grypą przebiega u takich osób o wiele łagodniej.Tak więc – warto się szczepić przeciwko grypie!

Mając na uwadze powyższe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Burmistrz Warki zapraszają mieszkańców miasta i gminy Warka do udziału w bezpłatnym programie szczepień przeciw grypie  „Grypie mówimy STOP!”. Program skierowany będzie dla osób powyżej 50 r. ż.  Rozpoczęcie programu uzależnione jest od dostępności szczepionek na rynku. O planowanym terminie  będziemy Państwa informować.

 

Jednocześnie przypominamy o planowanych bezpłatnych programach profilaktycznych we współpracy z Burmistrzem Warki:

  • Program profilaktyki chorób serca: „Dla

Skierowany jest do pacjentów Przychodni Zdrowia w Warce, w przedziale wiekowym od 45 do 55 r. ż., u których dotychczas nie zdiagnozowano chorób układu krążenia, a są w grupie ryzyka. Zakres czasowy programu przewidywany jest od 1 września 2020 r. do 15 grudnia 2020 r. Kwalifikacji do programu dokonuje lekarz POZ, na podstawie badania wstępnego. Warunkiem udziału jest otrzymanie od lekarza vouchera/kuponu.

  • Program profilaktyki: „Zdrowy start”

Skierowany jest do niemowląt zarejestrowanych w Przychodni Zdrowia w Warce. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat chorób układu kostnego u niemowląt poprzez badania przesiewowe w kierunku stwierdzenia, bądź wykluczenia dysplazji stawu biodrowego. Program realizowany będzie na terenie Przychodni w terminie od 1 września 2020 r. do 15 grudnia 2020 r. O ewentualnym udziale niemowlęcia w programie decyduje Lekarz POZ i w przypadku jego zakwalifikowania wydaje voucher/kupon rodzicowi/opiekunowi.

  • Program „3 minuty dla zdrowia”

Program realizowany będzie przez obsługę medyczną w namiocie, który umiejscowiony będzie pod przychodnią SPZOZ w Warce. Realizacja programu planowana jest od 7 września 2020 r. do 11 września 2020 r. (poniedziałek – piątek/1 tydzień) w godzinach od 7:30 – 9:00.

SPZOZ w Warce przypomina pacjentom o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ:

  • Program profilaktyki raka szyjki macicy

Skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Bezpłatna cytologia w ramach tego programu  przysługuje raz na trzy lata.

  • Program profilaktyki chorób układu krążenia

Skierowany jest do pacjentów, którzy w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat.

Szczegółowych informacji na temat programów profilaktycznych prowadzonych przez SPZOZ w Warce można uzyskać pod nr telefonu: 48 670 29 56.

SPZOZ Warka

Udostępnij:
← Świetne przełamanie KS-u Warka Młodzi piłkarze walczyli o złote medale →

Dodaj komentarz