Więcej
    Strona głównaInstytucje„Wszechmocni w sieci” – profilaktyka w CKZiU w Nowej Wsi

    „Wszechmocni w sieci” – profilaktyka w CKZiU w Nowej Wsi

    Hejt, czyli ośmieszanie, obrażanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w Internecie nasila takie zachowania. Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy, często więc nie zdaje sobie sprawy jak bardzo raniące mogą być jego słowa czy zachowania.

    Problem ten został poruszony przez młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi w przedstawieniu profilaktycznym „Wszechmocni w sieci”, będącym adaptacją misyjnego spektaklu Teatru Kamienica w Warszawie. Dzięki uprzejmości autora i reżysera oryginału – Wawrzyńca Kostrzewskiego – możemy w naszym własnym, lokalnym środowisku nagłośnić kwestię tragicznych konsekwencji w świecie rzeczywistym wirtualnych ataków na osoby o słabszej psychice.

    Przedstawienie zaprezentowano społeczności Centrum 12 marca 2025 roku. W uroczystej premierze uczestniczyli: płk Adam Piórkowski – Dyrektor Aresztu Śledczego w Grójcu, młodszy chorąży Paweł Wiktorowski z Aresztu Śledczego w Grójcu, sierżant Anna Bednarczyk z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu i aspirant sztabowy Aneta Ścisłowska z Komisariatu Policji w Warce, pani Bożena Janus z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grójcu, pani Marzena Tomaszewska – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, pani Iwona Pietrzycka – Przewodnicząca Rady Rodziców w CKZiU w Nowej Wsi i pani Mariola Lenarczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców. Na widowni znaleźli się także uczniowie z klasy ósmej i siódmej ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi.

    Fabuła spektaklu opowiada o chłopaku, który, odrzucony przez koleżankę, postanawia się zemścić, inicjując w sieci falę hejtu, doprowadzającą finalnie do samobójstwa dziewczyny. Poza kwestią cyberprzemocy, w przedstawieniu poruszono również wątek relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi, potrzebę uważności i bliskości, będących podstawą budowania silnego poczucia własnej wartości młodych ludzi. Siły, którą można wykorzystać na realizowanie własnych pasji, a nie na znęcanie się anonimowo nad innymi w przestrzeni internetowej. Siły, która pozwala przeciwstawić się bezsensownym i nieuzasadnionym atakom w sieci. Siły, która pomogą budować wspólnotę międzypokoleniową.

    Adaptacją „Wszechmocnych w sieci” na potrzeby CKZiU w Nowej Wsi zajęli się z powodzeniem: pani Anna Wiktorowska, pani Paulina Szulczewska i pan Łukasz Woźniak. Swój talent aktorski potwierdzili: Kacper Czamara w roli Marcina, Anna Sobczak jako Cybergirl, Natalia Krawczyk jako An-ai. W roli Mamy – wirtualnie – zaprezentowała się Zuzanna Górecka. Piosenkę finałową wykonała Karolina Jarząb. Ogromne zaangażowanie uczniów w kreowanie bohaterów spektaklu przyczyniło się do lepszego odbioru przedstawienia, poruszyło emocje widzów i skłoniło do refleksji nad naszą własną obecnością w świecie wirtualnym.

    Profilaktyczny charakter wydarzenia połączył się z działaniami preorientacyjnymi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Tradycją naszej szkoły staje się promowanie oferty edukacyjnej Centrum wśród uczniów szkół podstawowych i przekazanie naszego spojrzenia na treści ważne dla młodych ludzi w dzisiejszych czasach. Dlatego wkrótce „Wszechmocnych w sieci” w wykonaniu starszych kolegów z CKZiU w Nowej Wsi zobaczą uczniowie szkół w Grójcu, Warce i Jasieńcu. Mamy nadzieję, że ich również nasze przedstawienie nie pozostawi obojętnymi na kwestię hejtu.

    Ewa Malowaniec, Anna Wiktorowska – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE