Więcej

    Twierdza Warka

    Warka jest wyjątkowym miejscem w kraju znanym nie tylko z bohaterów i produkcji złotego płynu. Warka jest znana także ze sportu strzeleckiego od 57 lat. Dziś w dwóch klubach strzeleckich jest zarejestrowanych ponad tysiąc zawodniczek i zawodników. W samym tylko Stowarzyszeniu Warecki Klub Strzelecki (SWKS) jest 650 osób, w większości mieszkańcy naszej gminy.

    Ze względu na zagrożenie trwałości pokoju broń dziś jest niezbędnym narzędziem. które powinno być w każdym domu. Statystycznie na 100 osób zamieszkałych w Polsce przypadają 2 sztuki broni. Dla porównania – w Szwajcarii 67 sztuk. Jesteśmy na samym końcu w całej Europie, choć jesteśmy zagrożeni bardziej, niż kraje Zachodu. To skutek działań struktur władz komunistycznych, gdzie obywatel nie mógł posiadać broni, bo wtedy byłby stanem zagrożenia dla rządzących. Dziś staramy się to zmienić.

    Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki od kilkunastu lat prowadzi nie tylko działalność sportową ale też politykę edukacyjną. Broń dziś wykorzystujemy do strzelań sportowych, ale każdy ma świadomość, że nasze bezpieczeństwo jest coraz bardziej zagrożone. Nasze, naszych rodzin, naszych najbliższych. Ludziom się złudnie wydaje, że w przypadku agresji innego państwa w obronie naszych domów nagle stanie policjant lub żołnierz. A rzeczywistość jest taka, że nie stanie, bo służb jest za mało. Nie znam dokładnie statystyki liczebnej służb mundurowych, ale zapewne niewiele się pomylę, jeśli powiem, że cały garnizon Policji w powiecie grójeckim to ok. 200 osób. To 200 jednostek broni krótkiej plus kilka jednostek broni. JW Ogrodzienice: pewnie podobnie 200 osób, broń krótka plus broń długa czyli do 400 jednostek. Mamy zatem tylko 650 jednostek broni w służbach powiatu. Natomiast sami tylko członkowie Stowarzyszenia Warecki Klub Strzelecki są w posiadaniu ponad 6000 jednostek broni. Nie licz więc na kogoś – licz na siebie. W naszym interesie jest posiadać możliwość obrony naszego domu, osób najbliższych i też naszych sąsiadów W większości jest to broń o znacznie lepszych parametrach bojowych niż broń będąca w posiadaniu służb.

    Poziom wyszkolenia? Każdy cywil, który posiada broń ma możliwość zakupu dowolnej liczby amunicji i może trenować na strzelnicy w Warce. Służby mają bardzo ograniczone szkolenia (np. w Policji 3-4 w ciągu roku po kilka sztuk amunicji). W SWKS jest grupa ludzi, którzy sami robią sobie amunicję do strzelań dalekodystansowych zajmując czołowe lokaty w kraju, jak też specjaliści od strzelań dynamicznych jako jedni z najlepszych w Europie. Na lokalnych zawodach organizowanych przez SWKS wynik 100/100 to już norma. Broń sportowa to pistolety, karabiny i strzelby gładkolufowe. Broń w kalibrze od 5,6 mm do 12 mm w lufach gwintowanych, pod warunkiem, że broń nie może strzelać ogniem ciągłym. Każdy ubiegający się o pozwolenie otrzymuje zgodę Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji na nie mniej niż 5 szt. broni sportowej i 10 szt. broni sportowej do celów kolekcjonerskich.

    Jeszcze kilkanaście lat wstecz zastanawialiśmy się, jak to będzie jeśli nas będzie sporo w klubie. Okazuje się, że osoba która nabyła uprawnienia posiadania broni wprowadza do swojego życia samodyscyplinę. Pragnę mocno podkreślić, że przez tyle lat i przy tylu członkach nie odnotowano żadnego incydentu z bronią.

    Dziś mamy szczęście żyć bezpiecznie na naszym podwórku. Proszę się nie łudzić, że tak będzie wiecznie. Trzy lata wstecz po ataku Rosji na Ukrainę w polskich sklepach z bronią w ciągu kilku dni zabrakło amunicji. W ciągu miesiąca do klubu zapisało się 150 nowych osób, każdy otrzymał pozwolenia na broń. Dziś jednak już wszyscy traktują to, co się dzieje na wschodzie, jakby nas to nie dotyczyło i nic nam nie grozi. Jest to błędem. Historia kołem się toczy. Jesteśmy narodem bezbronnym i każdy powinien dążyć aby to zmienić.

    Budowa strzelnicy krytej

    Jako użytkownicy strzelnicy miejskiej w Warce zdajemy sobie sprawę, że odgłosy ze strzelnicy mogą być niekomfortowe dla mieszkańców. Nowi mieszkańcy muszą sobie też zdawać sprawę, że jeśli budują się lub kupują mieszkania w rejonie, gdzie jest linia kolejowa czy strzelnica, to pewne odgłosy będzie słychać.

    Aby jednak zminimalizować uciążliwość działania strzelnicy dla okolicznych mieszkańców SWKS już 7 października 2024 r. złożył do Burmistrza Warki wniosek o wydanie decyzji na warunki budowy krytej strzelnicy. Strzelnica w budynku dziś to komfort dla zawodników i mieszkańców. Dziś trzeba mieć przygotowane warunki zabudowy, projekt i kosztorys, aby składać wnioski do programów rządowych na budowę takich obiektów. Klub nie oczekuje od miasta, aby wyłożyło fundusze na budowę strzelnicy. Są inne wydatki, szkoły, opieka zdrowotna – ale pieniądze na budowę strzelnicy krytej leżą na ziemi i wystarczy je podnieść. Ministerstwo Sportu w ubiegłym roku proponowało 7 mln zł na takie inwestycje. My jako SWKS złożyliśmy Burmistrzowi deklarację przeznaczenia z naszych klubowych środków ćwierć miliona złotych w wyposażenie strzelnicy, jeśli taki obiekt powstanie. Liczymy, że lokalne władze skorzystają z naszej propozycji i wreszcie rozpatrzą nasz wniosek. Zbudujmy z Warki twierdzę, w której żaden wróg nie będzie mógł czuć się bezpiecznie.

    Jak zdobyć pozwolenie na broń?

    W skrócie opiszę, jakie warunki trzeba spełnić aby nabyć pozwolenia na posiadanie broni: trzeba mieć ukończone 21 lat, być obywatelem Polski, nie można być karanym za przestępstwa umyślne, być zdrowym psychicznie i być wolnym od uzależnień alkoholowych i od środków odurzających. Od 2011 r. po wyroku NSA policja nie ma prawa stosować uznaniowości wydawaniu pozwoleń na broń. Każda osoba, która spełnia ustawowe wymagania. otrzymuje pozwolenie na zakup i posiadania broni. Trzeba zapisać się do klubu strzeleckiego (swks.pl), to jest wypełnić formularz zgłoszeniowy i wnieść opłatę wpisowego i składki. Po miesiącu stażu w trakcie którego uczymy się bezpiecznego posługiwania bronią oraz przepisów możemy już przystąpić do egzaminu na patent strzelecki. Część teoretyczna to 10 pytań w formie testu, a potem strzelanie po 5 sztuk z pistoletu, karabinu i strzelby. Nikt nie będzie wymagać super wyniku, oceniamy przede wszystkim bezpieczne posługiwania się bronią. Po egzaminie kandydat czeka kilka dni na nadanie patentu i licencji zawodniczej. Robi badania lekarskie i składa wniosek do Komenda Wojewódzkiego Policji o wydanie pozwolenia na broń. Teraz czeka na wizytę dzielnicowego do sporządzenia wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy opiera się głównie na bazie informacji zapisanych w rejestrach policji – notowania, interwencje. Dzielnicowy nie może zamieszczać w wywiadzie innych informacji o życiu prywatnym. Proces sprawdzenia zainteresowanego to okres ok 4-6 tygodni. Kandydat dostaje listem poleconym decyzję o przyznaniu pozwolenia. Wtedy też listownie składa wniosek o wydanie promes na zakup broni, zgodnie z ilością o jaką wnioskował. Za tydzień otrzymuje znów list, a w nim promesy. Z promesą idzie do sklepu z bronią (np. przy ul. P. Wysockiego 7 w Warce u Macieja Dobrzyńskiego lub m. Grażyna 98 gm. Warka, sklep FF Amstrade). Mamy tam pełen zakres broni do wyboru, można też złożyć zamówienie na broń naszych marzeń. Do broni można kupić dowolną ilość amunicji. W sklepie zostawia się promesy w ilości zgodnej z ilością zakupionej broni. W ciągu 5 dni od zakupu trzeba zarejestrować zakupioną broń, więc należy wysłać do KW Policji wniosek z fakturą zakupu i po kilku dniach otrzymujemy wpis do książeczki posiadacza broni. Wszystko załatwiamy poprzez pocztę. Broń przechowujemy w szafach klasy S1. W ten sposób można stać się posiadaczem broni i następnie namówić sąsiada, aby zrobił tak samo. Im więcej sąsiadów z bronią tym lepiej.

    Artur Wojciechowski – Prezes SWKS

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE