Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRMega-aktywni seniorzy w Warce

  Mega-aktywni seniorzy w Warce

  29 czerwca w Warce odbył się „Dzień Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego”. Impreza skierowana była do osób działających w grupach seniorskich z całego powiatu grójeckiego i miała charakter edukacyjno – rekreacyjny. W niedzielne południe na warecki rynek przybyło ok. 250 seniorów. Wydarzenie, którego celem była aktywizacja seniorów zorganizowało Stowarzyszenie W.A.R.K.A. we współpracy z Partnerami: Powiatem Grójeckim, Gminą Warka, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Dworkiem na Długiej i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Warce.

   

   

  Powitanie na wareckim rynku

  Seniorzy zostali powitani przez organizatorów oraz lokalne władze – Burmistrza Warki Dariusza Gizkę oraz Wiceburmistrz Teresę Knyzio a także Starostę Powiatu Grójeckiego – Mariana Górskiego. Szczególnie ciepłe słowa do zebranych osób skierował również przybyły na tę uroczystość Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego –  Leszek Rejmer. W słowach powitania podkreślił wartość jaką stanowią aktywni seniorzy funkcjonujący w takich grupach jak kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy inne nieformalne grupy osób starszych, które stanowią zaczyn aktywności w lokalnych małych środowiskach.

  Dla każdego coś aktywnego

  Po powitaniu seniorzy przeszli orszakiem w rytm muzyki marszowej wygrywanej przez grupę muzyczną pod kierunkiem p. Tadeusza Nogajskiego, na miejsce dalszej części imprezy tj. do Kempingu Sielanka nad Pilicą. Tu czekała na seniorów moc atrakcji. Na początku miał miejsce wykład seniorki działającej w warszawskiej organizacji Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich – p. Halina Ziółkowska-Fiala opowiadała o swoich doświadczeniach w działalności społecznej i zarażała entuzjazmem wolontariuszki. Następnie goście mogli wziąć udział w wybranych przez siebie aktywnościach: m.in. w zajęciach manualnych, podczas których mogli wykonać dla siebie własne ozdoby tj. dzwonki ze sznurka czy pracę decoupage oraz kompozycje kwiatowe. Spragnieni ruchu mogli skorzystać z zastrzyku pozytywnej energii podczas zajęć fizycznych przy rytmicznej muzyce – aerobiku, bokwy oraz zumby. Głodni wiedzy i zwiedzania wareckich atrakcji turystycznych wyruszyli na Questy oraz do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Nie brakowało również chętnych do zabawy podczas warsztatów wokalnych. Liczną grupę zgromadził wykład Policji Powiatowej w Grójcu pt. „Bezpieczny Senior” oraz warsztat animacyjny „Mój potencjał aktywnego seniora”.

  W wolnych chwilach uczestnicy imprezy mogli poznać wzajemnie swoje umiejętności na stoiskach seniorskich, gdzie grupy mogły zaprezentować własne wyroby – prezentowały się stoiska seniorów: z  Piaseczna, Michalczewa, Krobowa, Klubu Złotego Wieku w Warce, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce, Belska Dużego i Chynowa. Pokazywali piękne rękodzieła i pyszne wyroby domowe. Wielu seniorów uległo także pokusie letniego, ciepłego popołudnia, płynącej z głośników muzyki i bawiło się na parkiecie.

  ZaDziałali Lokalnie

  W popołudniowej części odbyła się inauguracja  tegorocznego konkursu grantowego Działaj Lokalnie, które organizuje Stowarzyszenie W.A.R.K.A. we współpracy z Gminami: Chynów, Goszczyn, Jasieniec, Warka oraz Powiatem Grójeckim. Prezes stowarzyszenia Andrzej Zaręba przy aktywnym wsparciu specjalnych gości – Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniewa Gołąbka i Andrzeja Rybus-Tołłoczkoprzedstawiciela Wojewody Mazowieckiego rozdał umowy dotacyjne na realizację 17 małych projektów aktywizujących lokalne społeczności na kwotę ponad 70tys. zł. Tu również seniorzy mieli swój aktywny udział, głosując na najciekawszy plakat wykonany przez realizatorów projektu. Zwyciężyły 4 prace: Grupy Pań ze Wsi Michalczew, Grupa Krobowianka z Krobowa, Klub „Mama Caffe” przy Gminnym Domu Kultury w Chynowie oraz Inicjatywa na Rzecz Pięknego Końca Świata w Bończy. Całość imprezy zakończyła się występami artystycznymi seniorów.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  Dzień Seniora Powiatu Grójeckiego został zorganizowany dzięki dotacji pozyskanej przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 i wsparciu Powiatu Grójeckiego. Patronat objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik i Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski. W przedsięwzięcie zaangażowało się bardzo wiele osób, organizacji i grup. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. składa podziękowanie wszystkim, którzy udzielili pomocy w formie przygotowania i prowadzenia imprezy.  Szczególne wyrazy uznania należą się dla Wolontariuszom Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Wydarzenie było częścią projektu Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów, realizowanego do końca 2014 r. W ramach projektu przewidywane są jeszcze szkolenia dla liderów grup seniorskich oraz małe dotacje na projekty opracowane przez ich grupy. 

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE