Więcej
  Strona głównaInstytucjeSamolot poddany gruntownej renowacji

  Samolot poddany gruntownej renowacji

  Samolot MIG – 15 został postawiony na placu 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w 1969 roku, w hołdzie Lotnikom polskim. Przez ponad 40 lat nie był poddawany czyszczeniu i żadnej konserwacji. Obecnie zostały podjęte kompleksowe prace renowacyjne w celu przywrócenia pomnika do należytego stanu.

  Pomysł przeniesienia pomnika wynikł z wcześniejszych decyzji administracyjnych. W 2000 r. ówczesny samorząd w drodze przetargu sprzedał działkę o pow. 390m2 położoną wzdłuż ul. Długiej, sąsiadującą z pomnikiem. Rok później została sprzedana działka o pow. 298m2 od strony ul. Senatorskiej. Obie działki  zostały nabyte na cele inwestycyjne. Działka od ulicy Senatorskiej została już zabudowana, a w ostatnim czasie nabywca działki od ul. Długiej podjął działania zmierzające do rozpoczęcia inwestycji budowlanej. W tej sytuacji lokalizacja pomnika „wciśniętego” między dwa piętrowe, prywatne budynki i stary szalet miejski nie jest godnym miejscem dla tego typu budowli. Wydzielony fragment terenu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, noszący imię właśnie 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, znajdujący się przy rondzie Braci Lubert  jest miejscem odpowiednim na nową lokalizację pomnika.

  Odnowiony, usytuowany w eksponowanym, zadbanym miejscu samolot, będzie godnym hołdem dla bohaterów II Wojny Światowej.

  MIG - 15 w renowacji zm

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE