13.8 C
Warka
wtorek, 30 maja, 2023
Więcej

  Kolejne historyczne starcie

  2 grudnia w Publicznym Gimnazjum w Dębnowoli odbył się kolejny konkurs wiedzy z cyklu „Nasza Historia”. Dotyczył on osoby ks. Pawła Heintscha – poety, księdza ściśle związanego z parafią w Ostrołęce. Była to jego ostatnia parafia w której pełnił pasterską posługę. Po śmierci w 2008 roku został pochowany na parafialnym cmentarzu w Ostrołęce. W 2007 roku Publicznemu Gimnazjum w Dębnowoli nadano jego imię.

  Do zmagań przystąpiły drużyny reprezentujące 7 szkół podstawowych z gminy Warka. Konkurs był niezwykle wyrównany a o zwycięstwie zdecydował tylko 1 punkt!

  Końcowa kolejność:

  1. ZS-P im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 w Nowej Wsi (Drużyna w składzie: Gabriela Malowaniec, Katarzyna Potyralska, Michał Jagiełło, Zuzanna Bagnicka, opiekun – Marzena Jankowska),
  2. PSP im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce (Jakub Anyszkiewicz, Mateusz Kociszewski, Julia Markiewicz, Małgorzata Grzywka, opiekun – Danuta Gwardys),
  3. PSP nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (Natalia Oktabowicz, Julia Donica, Jakub Cybulko, Anna Buczkowska, opiekun – Katarzyna Kuśmierska),
  4. ex aequo PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie (Łukasz Sobociński, Cezary Piekarniak, Kacper Śpiewak, Marianna Dąbrowska, opiekun – Anna Szczęsna-Różycka) oraz PSP w Michałowie (Aleksandra Mazur, Kacper Mazur, Zofia Kalinowska, opiekun – Aneta Mazur),
  5. PSP nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce (Klaudia Jaszczerska, Jakub Michalec, Natalia Wróblewska, Magdalena Wiewióra, opiekun – Magdalena Wąsik),
  6. PSP im. Zygmunta Nowickiego w Konarach (Alicja Piętak, Małgorzata Lech, Dominika Batte, Karolina Zapaśnik, opiekun – Agnieszka Kamińska).

  Szkoły i drużyny nagrodzone zostały dyplomami i upominkami, które wręczył dyrektor Gminnej Jednostki Kultury „Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba.

  Organizatorzy konkursu – Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” oraz Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli serdecznie gratulują wszystkim drużynom które wzięły udział w konkursie oraz ich opiekunom.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  Ks. Paweł Heintsch urodził się w 1924 r. we Lwowie. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie studiował medycynę w Gdańsku, a następnie filologie polską i filozofię chrześcijańska na Katolickim Uniwersytecie lubelskim. W 1950 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie, świecenia kapłańskie otrzymał pięć lat później. Łączył pracę kapłańską ze studiami.

  Jako poeta zadebiutował na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” w 1938 r. zbiorem wierszy „Niepowrotne godziny”. Za życia opublikował 12 tomików poezji oraz dwa utwory prozatorskie, a także był autorem wielu prac o Norwidzie. W 2008 r. opublikowany został jego pośmiertny zbiór wierszy „Spacery po starym domu. Jego twórczość pojawia się w wielu antologiach poetyckich, a oprócz tego Ks. Paweł Heintsch jest laureatem nagrody im . Włodzimierza Pietrzaka.

  Społeczeństwo Warki zna go szczególnie z działalności duszpasterskiej gdyż przez wiele lat był proboszczem w pobliskiej Ostrołęce.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE