15 m3 śmieci mniej nad Pilicą

15 m3 śmieci mniej nad Pilicą

W sobotę 23 kwietnia na Kempingu nad Pilicą spotkała się grupa wolontariuszy, żeby po raz kolejny posprzątać to, co zostawili po sobie inni. Spotykamy się tak już od czterech lat. Jak zawsze, tak i tym razem, było się po co schylić. Pojawiły się jednak opinie, że w tym roku śmieci jakby trochę mniej. Czy to przypadek, czy też stały trend – zobaczymy w przyszłości.

Tak czy inaczej zebraliśmy ponad 15 m3 śmieci. Od pierwszego sprzątania w 2013 roku jest z nami pewna grupa ludzi i organizacji, ale co roku pojawiają się nowe twarze. Jedni zostają z nami na dłużej, dla innych to jednorazowa przygoda.

Jak zwykle główne siły stanowią przedstawiciele organizacji i firm związanych z wypoczynkiem nad wodą:

Członkowie Straży Wędkarskiej, wyposażeni w niewielką ciężarówkę, dotarli do miejsc, do których nie docierają spacerowicze: Mniszew, drogi na przeciwległym brzegu rzeki oraz tzw. matecznik. Trzyosobowy patrol z ciężarówką dotarł na plażę w Białej Górze, inny do Lechanic, a jeszcze kolejny do Bud Michałowskich. Plażę w Niemojewicach posprzątała grupa mieszkańców tej dzielnicy naszego miasta. Na terenie działek rekreacyjnych przy Mostowej po raz kolejny sprzątała niewielka, ale bardzo chętna grupa właścicieli. Tereny w pobliżu mostu kolejowego już tradycyjnie „obstawiają” pracownicy Grupy Żywiec Browaru w Warce, często z rodzinami. Tym razem również nie zawiedli. Tereny między mostami posprzątały drużyny klubów i wypożyczalni kajaków oraz mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie przez internet lub plakaty. Zebrane śmieci zwieźliśmy własnym transportem do kontenerów dostarczonych przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z  o. o. z Warki.

Po zakończeniu pracy, tradycyjnie, ognisko na terenie Kempingu, z pieczeniem kiełbasek i kartofli. Była okazja poznać się bliżej, porozmawiać. Padały propozycje na kolejne akcje. Widać było zadowolenie z pożytecznie spędzonego czasu.

Dziękuję wszystkim uczestnikom sprzątania. Dzięki Wam znowu można z przyjemnością spacerować brzegami naszej pięknej rzeki. Są tacy, którzy śmiecą, są tacy którzy sprzątają i jest cała reszta. Dobrze być we właściwej grupie. To naprawdę wiele znaczy, że są ludzie, którym chce się zrobić coś dobrego dla innych, dla wspólnego dobra. Kto by to zrobił, gdyby nie Wy?

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy wsparli naszą akcję organizacyjnie i sprzętowo (kolejność przypadkowa – nie odzwierciedla zaangażowania):

 • Kasi i Januszowi Kreczmańskim – za plakaty, ogłoszenie facebookowe, organizację jednej ze sprzątających grup;
 • Agnieszce i Mariuszowi Kurowskim – nowym gospodarzom Kempingu – za udostępnienie bazy oraz samochodu z przyczepą do transportu śmieci;
 • Waldkowi Batte z firmy Warmex – za samochód ciężarowy i napoje dla uczestników;
 • Andrzejowi Kulikowi z firmy AKKA – za samochód do wożenia śmieci;
 • Arturowi Partyce – za samochód ciężarowy;
 • PZW Koło Warka Miasto – za samochód ciężarowy;
 • Dorocie Lenarczyk – za organizację grupy sprzątającej;
 • ZUK Warka – za odbiór śmieci oraz kiełbasę na ognisko;
 • Browarowi Warka – za worki, rękawice oraz „próbki produktów”;
 • Wszystkim, którzy przyszli z dziećmi – za upowszechnianie pozytywnej postawy;
 • Dworkowi na Długiej – za patronat medialny.

Dziękuję!

Koordynator akcji – Mirosław Bienias

Udostępnij:
← Za szczep! Mówimy nie tylko językiem →

Dodaj komentarz