15.1 C
Warka
piątek, 9 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiWarecki rok 2012. Część I

  Warecki rok 2012. Część I

  Koniec roku prócz towarzyszącej nadziei na lepszy liczebnik kojarzy się przede wszystkim z pozornym spoglądaniem za siebie. Tak jak w życiu codziennym maksyma – nie spoglądaj wstecz, nie znajduje zastosowania, tak z końcem starego i początkiem nowego roku wobec tejże reguły stosuje się wyjątki.  I nie chodzi tu o nostalgiczne rozmowy, ale o zwyczajną retrospekcję, która w noworocznym równaniu staje się stałą, mającą na celu podanie wyniku w postaci oceny mijającego roku. Aby działanie to doszło do skutku niezbędne są wszystkie ważne elementy ustępującego kalendarza. Z myślą o krystalizacji rezultatu i ocenie roku 2012 z perspektywy Miasta i Gminy Warka, postanowiliśmy cofnąć się w czasie o dwanaście miesięcy, po czym przebyć podróż, w której przystankami będą najistotniejsze wydarzenie, które zapisały się – już w historii – wareckiej społeczności.

  STYCZEŃ

  Rok 2012 dla niektórych mieszkańców Warki rozpoczął się na miejskim Rynku, gdzie w rytm muzyki zespołu coverowego zgromadzeni przywitali Nowy Rok. W przerwie pomiędzy zabawą a konkursami oczywiście nastąpił czas uroczyste życzenia od Władz Warki. Życzono przede wszystkim zdrowia i szczęścia, oraz żeby nadchodzący rok był lepszy niż ten mający dwie jedynki w układzie liczbowym.  Po hucznym wejściu w nową datę Warka pełna nadziei i zapału do realizacji swoich marzeń wzięła udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która ponownie rozbrzmiała by nieść pomoc potrzebującym. Podobnie jak w ubiegłych latach wolontariusze z Naszej Gminy włączyli się w pomoc i zbiórkę pieniędzy. Uzbrojeni w czerwone serduszka dumnie reprezentowali Warkę na tle miast Polski. Styczeń 2012 roku to również pierwsze w nowej dacie wybieganie w przyszłość, tym razem o 100 dni. To właśnie w pierwszym miesiącu roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Wysockiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych świętowali swoje studniówki, zamykając tym samym okres zabaw i beztroskiego bujania w obłokach, a wkraczając w świat książek będących tym razem kluczem do zdanego egzaminu dojrzałości.  W styczniu odbyła się również premiera pierwszej miejskiej gry planszowej „Magiczna Warka”, która stała się elementem promocji miasta i kolejnym powodem do nauki historii rodzinnego miejsca.

  gra Magiczna Warka

  LUTY

  Mimo najmniejszej liczby dni w roku luty stratę tę zrekompensował sobie poprzez rangę wydarzeń,  które zaprosił do swoich tygodni. Te dwanaście miesięcy stanęły pod znakiem wydarzeń politycznych. Rozpoczęło się od burzliwego sprzeciwu Mieszkańców ulic Lotników i Bielańskiej przeciw planowi budowy wiaduktu kolejowego forsowanego przez Ratusz. Poczynając od ostrej polemiki na sesji Rady Miasta i Gminy Warka a kończąc na proteście, który z korytarzy Ratusza przeniósł się na miejskie ulice. Wydarzenie te były zaledwie początkiem górki, którą mieli do pokonania włodarze. Górą, która wyrosła przed nimi okazało się referendum. W lutym Stowarzyszenie Ziemia Warecka XXI wieku uzbierało wymaganą liczbę podpisów niezbędnych do wszczęcia procedury zmierzającej ku referendum w sprawia odwołania Burmistrza Warki. Stowarzyszanie zebrało 2171 podpisów poparcia, w przypadku gdy wymagane minimum wynosiło 1521. Trzeba przyznać, że luty nie był miesiącem usłanym różami dla lokalnych władz. Jedynym pozytywnym akcentem, który zawitał do Ratusza, a prawdziwą euforią dla mieszkańców, było otrzymanie certyfikatu UEFA potwierdzającego obecność Warki w gronie miast goszczących jedną z drużyn finałów Euro 2012. Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej będzie gościem Farmy Sielanka. Ta informacja napełniła dumą i radością wszystkich mieszkańców, nawet tych, dla których piłka nożna i spalony to inna galaktyka.

  SONY DSC 06.02.2012 UROCZYSTE WRECZENIE CERTYFIKATOW DLA MIAST GOSPODARZY ORAZ CENTRUM POBYTOWYCH PODCZAS TURNIEJ FINALOWEGO MISTRZOST EUROPY EUFA EURO 2012

  MARZEC

  Koniec zimy to pierwsze wiosenne porządki i kreślenie planów. Zaczęło się od decyzji samorządowców dotyczącej ustanowienia roku 2012 rokiem księdza Marcelego Ciemniewskiego – proboszcza parafii, który stał się jednym z mężów miasta. Warka jako gospodarz goszczący zacnych gości z Chorwacji musi cechować się gościnnością i profesjonalizmem. Dlatego po ustąpieniu zimowej aury ruszyły prace związane z modernizacją miejskich dróg – Warszawskiej, Wójtowskiej oraz Lotników. Pracę nad kampanią promującą referendum rozpoczęli również jego inicjatorzy i zwolennicy. Szczególnie, że czasu zostało coraz mniej. Komisarz Wyborczy wyznaczył termin głosowania w sprawia odwołania Burmistrza Dariusza Gizki na 22 dzień kwietnia.

  Euro Warka logo     ks. Ciemniewski

  KWIECIEŃ

  Zdradliwe wiosenne ciepło okazało się obłudne nie tylko dla amatorów letnich ubiorów, ale również dla mieszkańców  żyjących na terenach o rzadkiej zabudowie. Bezmyślnie wypalanie traw oraz pożary spowodowane długotrwałym brakiem deszczu spowodowały liczne straty materialne oraz zrodziły wielkie zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców. W kwietniu Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego rozpoczęło budowę Centrum Edukacyjno-Muzealnego w skład którego mają wchodzić m.in. biura dla pracowników muzeum, sala konferencyjno-koncertowa czy powierzchnia dedykowana organizacji wystaw. Prawdziwym punktem kulminacyjnym kwietnia był jego dwudziesty drugi dzień, czyli pierwsze w historii Warki referendum. Po burzliwej kampanii i różnorodnych nadziejach pokładanych w głosowaniu, ta forma demokracji nie zdobyła aprobaty Warczan kończąc się blamażem. Referendum okazało się nieważne ze względu na niską frekwencję. Do urn powędrowało 1196 mieszkańców – było to zaledwie 7,8 % osób uprawnionych do głosowania, wśród nich 95,6% głosujących oczekiwało zmian w Ratuszu.
  Kwietniowym akcentem czerwcowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej była wizyta specjalnego autokaru głoszącego hasło „Do Hymnu”. Akcja zachęcała do gorącego dopingu Orłów trenera Smudy poprzez dumne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

  7 - budowa CEM   muzeum projekt  wypalanie_traw 4         Do hymnu

  MAJ

  Dla wielu to najpiękniejszy miesiąc kalendarza, ze względu na kwitnące drzewa, krzewy i rośliny. Dla innych najważniejszy miesiąc w życiu, ze względu na kwitnienie. Reprezentanci tego drugiego stanowiska to oczywiście maturzyści z LO i ZSP, którzy w maju rozpoczęli walkę na pióra i słowa o miejsce na wymarzonej uczelni oraz tytuł dojrzałego człowieka.
  Pustkę po maturzystach skupionych na działaniach i tematach wypełnili goście z Torunia, którzy zawitali do Warki w poszukiwaniu gazu ziemnego i ropy.
  Miesiąc oznaczony piątką to także próba generalna przed zbliżającym się Euro 2012. Dla miasta to wdrażanie projektów dla chorwackich turystów, a także prace kosmetyczne mające na celu ułatwienie poruszania się po Warce gościom z zagranicy.

  Sielanka2 Sielanka boisko     Chorwacja7

  CZERWIEC

  Tak jak maj przypisany ma biały kolor, tak czerwiec 2012 roku przybrał biało-czerwone barwy. Nie tylko Warką ale również całą Polską zawładnęło piłkarskie szaleństwo. Startujące Euro 2012 spowodowało narodziny nowej formy patriotyzmu połączonego ze wspieraniem drużyny Franciszka Smudy. Jednak mimo pragnienia zdobycia przez Polską reprezentację upragnionego mistrzostwa, wyróżnione miasta ośrodki musiały wspierać także goszczące drużyny. Stały się one pewną alternatywną reprezentacją – na wypadek gdyby Polacy nie wyszli z grupy. Dla mieszkańców Warki taką drużyną stali się piłkarze z Chorwacji. Podopieczni Slavena Balicia zawitali nad Pilicę 5 czerwca. Po gorącym i sympatycznym powitaniu udali się do centrum pobytowego – Farmy Sielanka. Później były oklaski, zdjęcia oficjalne treningi i wielka duma. W rezultacie kraciaste koszule zajęły trzecie miejsce w grupie C, na którym zakończyli swoją rywalizację na boiskach Polski i Ukrainy.
  Czerwiec to także narodziny projektu Warki sponsora reprezentacji Polski – 12 zawodnik. Projekt ten umilił kibicowanie wielu drużynom zaopatrując  je w różne produkty regenerujące organizm po euforycznych okrzykach.

  Przyjazd reprezentacji Chorwacji  Chorwacja3 Choracja6  Chorwacja5

   

  Do wydarzeń, które zdominowały kolejne miesiące wareckiego roku 2012 powrócimy już w 2013 roku.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE