Więcej

  Zostań PLANSZAKIEM

  Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza na cykliczne, bezpłatne zajęcia z grami planszowymi dla dzieci i młodzieży. Od pewnego czasu, nie sposób nie zauważyć rosnącej popularności gier planszowych, które z wielkim hukiem wkroczyły (a raczej powróciły) w sferę towarzyskiej rozrywki. Co daje nam (a zwłaszcza dzieciom) granie w planszówki? Może trudno w to uwierzyć ale naprawdę masę korzyści. Uczymy się podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, wyrażania własnego zdania; ale też relaksujemy się, wysilamy szare komórki, poznajemy historię naszego kraju i świata, zahaczamy o elementy matematyki i fizyki, no i w końcu, integrujemy się z innymi ludźmi zamiast siedzieć przed ekranem telewizora/komputera/telefonu (niepotrzebne skreślić). Na naszych spotkaniach, oprócz samego grania w gry, będziemy poznawać ich historię, autorów, wydawnictwa, poznamy różne rodzaje gier i popularne mechaniki stosowane w grach, dowiemy się co to jest deckbuilding, worker placement, draft czy hand management, zagramy w gry w angielskiej wersji językowej, a kto wie, może w przyszłym semestrze spróbujemy wspólnie z uczestnikami zaprojektować własną grę. Wszystko oczywiście będzie wprowadzane stopniowo i dostosowane do wieku i liczebności naszych uczestników.

  Zapisać można się już dzisiaj. Nie zwlekaj… zostań „Planszakiem”

  Prowadzący: Marcin Koc

  Czas trwania pojedynczych zajęć: 2 godziny

  Cykl: 4 razy w miesiącu (poniedziałki – godz. 16:30-18:30)

  Opłata: bezpłatne

  Liczba miejsc ograniczona

  Pierwsze zajęcia: 3 października – godz. 16:30

   

  Jeśli są państwo zainteresowani prosimy o kontakt.

  Email: dworek@dworek.warka.pl
  Tel. :   48 667 22 70

  plakat-planszaki

  Klub Gier Planszowych „Planszaki”

  Wstępny harmonogram zajęć „pierwszego” semestru:

  3.10.16 – Spotkanie organizacyjne

  10.10.16 – Dice Rolling – kostki jako główny mechanizm gry (Megawojownicy i Potwory w Tokio). Poznajemy czołowe polskie wydawnictwa – REBEL.pl i Egmont.

  17.10.16 – Set Collection – zbieranie zestawów kart dających nam optymalne korzyści (Splendor, 7 Cudów Świata, Boss Monster).

  24.10.16 – Matematyka w grach planszowych (Pędzące Żółwie, Red7, Gra Ze Śliwką Na Okładce I Liczbą Pi w Tle, Hanabi). Sylwetka projektanta: Reiner Knizia – doktor matematyki, twórca ponad 200 tytułów. Poznajemy polskie wydawnictwo Lucrum Games.

  7.11.16 – Deckbuilding – czyli mechanika budowania talii w grze o superbohaterach – Legendary Marvel. Gra w angielskiej wersji językowej – poznajemy podstawowe zwroty stosowane w grach planszowych.

  14.11.16 – Tile Placement – budowanie pola gry z kafelków (Carcassonne, Wilki i Owce, Ciężarówką przez Galaktykę). Poznajemy grę Carcassonne – kamień milowy w historii gier planszowych.

  21.11.16 – Gry kooperacyjne – gry w których gracze nie rywalizują ze sobą, tylko wspólnie próbują rozwiązać problem postawiony przed nimi i tym samym osiągnąć wspólne zwycięstwo. Wygrywają wszyscy albo nikt! Poznajemy niekwestionowaną legendę gier kooperacyjnych – Pandemię.

  28.11.16 – Ameritrash – w skrócie: gry przygodowe, z dużą dozą losowości, nastawione na akcję i cechujące się klimatycznym wykonaniem (figurki, grafiki) – np. Runebound. Poznajemy czołowe, amerykańskie wydawnictwo FFG, które wydaje gry na całym świecie – głównie z gatunku „ameritrash”.

  5.12.16 – Gra kooperacyjna z ukrytą tożsamością graczy – gracze współpracują ze sobą by odnieść zwycięstwo, jednak mają świadomość, że jeden z nich stara się im to uniemożliwić – pytanie tylko który z nich? Gramy w oparte na legendach arturiańskich „Shadows over Camelot”. Gra w angielskiej wersji językowej. Poznajemy więcej zwrotów stosowanych w anglojęzycznych grach planszowych.

  12.12.16 – Gry wyobraźni, gry skojarzeń – Koncept, Dixit (Klasyk!), Zimowe Opowieści. Poznajemy kolejne polskie wydawnictwo – Galakta.

  19.12.16 – Worker Placement – popularna mechanika w tzw. „eurograch” posiadająca duże walory edukacyjne (uczy zarządzania czasem i optymalizacji działań). Poznajemy klasykę: Agricola – gra o prowadzeniu średniowiecznego gospodarstwa wiejskiego. Poznajemy polskie wydawnictwo Lacerta.

  9.01.17 – Przygodowa kooperacja w grze „Gears Of War”z wydawnictwa FFG (w Polsce Galakta). Zobaczymy jak wygląda jedna z pierwszych prób przeniesienia kultowej gry komputerowej na papierowe medium, jakim jest gra planszowa.

  16.01.17 – Area Control – mechanika polegająca na kontrolowaniu pewnych obszarów gry, które przynoszą nam zwycięstwo. Historia w grach planszowych – przeniesiemy się w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów w grze „Boże Igrzysko: Magnaci”, oraz odtworzymy lądowanie w Normandii w grze „Memoir ‘44”.

  23.01.17 – Gra kooperacyjna „Robinson Crusoe”  – gra legenda, polski autor, polskie wydawnictwo, światowy hit (13 miejsce w światowym rankingu BoardGameGeek). Poznajemy polskie wydawnictwo Portal i sylwetkę jego czołowego projektanta – Ignacego Trzewiczka.

  30.01.17 – Mitologia grecka w grze strategicznej z elementami licytacji – „Cyklady”

  6.02.17 – Worker Placement cz. 2 – poznajemy grę „Caverna”, duchową następczynię „Agricoli”. Poznajemy sylwetkę projektanta – Uwe Rosenberg.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE