Więcej
  Strona głównaInstytucjeSkansen Militarny celem rajdu młodych turystów

  Skansen Militarny celem rajdu młodych turystów

  8 października 2016 r. warecki Oddział PTTK wybrał się na kolejny – 30. Jubileuszowy Jesienny Złaz Turystów.

  Na trasę wybierało się ponad 140 odważnych, nieustraszonych piechurów z siedmiu szkół: Nowej Wsi, Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, Sułkowic, Watraszewa i PSP nr1 w Warce. Autokarami uczestnicy dotarli do Kępy Anielin w Puszczy Stromieckiej, gdzie znajduje się pomnik powstańców styczniowych. Postawiony został on w miejscu obozowiska oddziału partyzanckiego ppłk. Władysława Kononowicza. Oddział ten stoczył na tym terenie zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. Krótką historię walk oddziału Kononowicza zaprezentowała Marzena Jankowska, następnie wszyscy uczcili pamięć poległych „minutą ciszy”. Kolejnym przystankiem na trasie Złazu był Rozniszew, skąd w otoczeniu jesiennej przyrody turyści ruszyli do otwartego w końcu 1977 roku z udziałem gen. Zygmunta Berlinga Skansenu  Militarnego w Mniszewie. Po skansenie i po izbie pamięci uczestników oprowadził wójt gminy Magnuszew płk Marek Drapała. Mundury i broń okresu II wojny światowej zaprezentowali członkowie działającej przy „Dworku na Długiej” Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA. Wszystkich oczywiście zachwycił czołg „RUDY 102” znany nawet najmłodszym z filmu „Czterej pancerni i pies”. Końcowym etapem Złazu było tradycyjne nagrodzenie uczestników. Wszystkie grupy szkolne otrzymały dyplomy oraz piłki.

  Pogoda jak zwykle dopisała młodym turystom. Mimo bardzo nieciekawych zapowiedzi, deszcz nie padał. Aura pozwoliła na spokojne zakończenie Złazu i cieszenie się z widoków nadpilicznych pól i lasów.

  Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

  PTTK o/Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE