W hołdzie Markowi Grechucie

20 listopada w Muzeum im. K. Pułaskiego w ramach cyklu koncertów „Wieczór z Kulturą” gościliśmy wokalistkę i aktorkę Joannę Lewandowską wraz z muzykami: Grzegorzem Piotrowskim (saksofon), Sebastianem Wypychem (kontrabas) i Michałem Zawadzkim (fortepian). Koncert pt. „Mężczyźni mojego życia – Marek G. z Krakowa” to opowieść o najbliższym sercu Joanny artyście – Marku Grechucie. Spotkała go za kulisami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, który wówczas wygrała. Kilka dni po śmierci Marka Grechuty została pierwszą laureatką stypendium Jego imienia (2006 r.). Dzięki tej nagrodzie mogła wydać swoją debiutancką płytę.

Joanna Lewandowska – jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany w wielu zakątkach Polski i świata, rozmiłowana jest w pięknej i mądrej piosence. Mówi o sobie „złodziejka piosenek” – wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji.

Do koncertu poświęconego Grechucie wybrała zarówno uwielbiane przez publiczność utwory takie jak: „Świecie nasz”, „Ocalić od zapomnienia”, „Pomarańcze i mandarynki”, ale także te mniej znane „Kraków”, „Miłość” czy „Jak obłok”. Interpretuje je z ogromem uczuć, wzrusza do łez, przeszywa serca słuchaczy swoim mocnym i niezwykłym głosem, sposobem interpretacji. Nie pozwala przejść obojętnie wobec wykonywanych utworów. Występuje do tego z bardzo dobrymi muzykami, mistrzami swoich instrumentów, którzy w wyjątkowy sposób tworzą muzyczne tło do głębokich i mądrych tekstów.

Koncert poświęcony Grechucie był muzyczną ucztą, w której z lubością można było się rozsmakować. Jego walory podkreślał nie tylko znakomity głos artystki, ale i kunszt towarzyszących jej muzyków: saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego, kontrabasisty Sebastiana Wypycha i pianisty Michała Zawadzkiego. XI “Wieczór z Kulturą” przyniósł wiele wzruszeń, refleksji i szczerego uśmiechu. Był hołdem oddanym Markowi Grechucie z okazji 10. rocznicy śmierci artysty. Dziękujemy Joannie Lewandowskiej i Jej Muzykom za ten wspaniały wieczór. Dziękujemy wszystkim Gościom za obecność i kolejne bardzo pozytywne spotkanie.

Podziękowania kierujemy również do Państwa Angeliki i Jarosława Nowocielów – Warszawska Wytwórnia Wódek KONESER, którzy są Partnerem muzeum w organizacji cyklu koncertów „Wieczór z Kulturą”.

info.muzeum

fot. R. Donica

Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE