Wareccy turyści na szlaku pamięci… Palmiry 2017

Wareccy turyści na szlaku pamięci… Palmiry 2017

Po raz 57 warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na szlak Centralnego Zlotu Młodzieży PTTK „Palmiry”. W tegorocznej edycji rajdu, który odbył się 21 października udział wzięło ponad 170 uczestników z 8 szkół, z: Nowej Wsi, Wrociszewa, Ostrołęki, Michałowa, Konar, Sułkowic, Watraszewa oraz wareckiej „jedynki”.

Tym razem organizatorzy wybrali trasę Izabelin – Pociecha – Palmiry. Turyści rozpoczęli od zwiedzania Centrum Edukacji w Izabelinie, w którym można podziwiać mapę plastyczną Kampinosu. Następnie pokonując wydmy i bagna wysoczyzny, podziwiając jesienny Kampinoski Park Narodowy dotarli do polany Pociecha, gdzie czekała na nich gorąca grochówka, ognisko, pokaz ratownictwa i pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz koncert Orkiestry Dętej Gminy Babiniec. Nieco zmoczeni jesiennym deszczem uczestnicy wyruszyli do Krzyża Powstańczego Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, gdzie złożyli hołd poległym i uczcili ich pamięć chwilą ciszy.

Następnie dotarli do mauzoleum, gdzie poznali historię mordu dokonanego przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej. To własnie w Palmirach, w okresie od października 1939 r. do lipca 1940 r. zamordowano ponad 2200 obywateli naszego kraju: Polaków i Żydów. Wywożono ich z Pawiaka i innych warszawskich więzień, łapanek ulicznych, dając nadzieję na życie. Dopiero w lasach kampinoskich rozumieli, że idą na śmierć. Sami kopali sobie groby, byli rozstrzeliwani, często zakopywani jeszcze żywi. Okupanci starannie zacierali ślady tych bestialskich mordów. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć, wyszły na jaw dzięki leśnikom i miejscowej ludności. Prace ekshumacyjne, prowadzone w Palmirach w latach 1945 i 1946, a w 1947 także w innych okolicznych miejscach, doprowadziły do odkrycia 24 masowych grobów ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa. Do dziś miejsca te są rozpoznawalne dzięki krzyżom. Palmiry – to cmentarz-mauzoleum, powstałe w roku 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy.

Turyści stojąc przed tablicą cmentarną odczytali „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć” a następnie wysłuchali nagrania opowiadającego historię tego mordu. Tragizm tych wydarzeń i znanych ludzi, którzy zakończyli tutaj swoje życie przypomniał świętej pamięci Władysław Bartoszewski. Następnie odbył się Apel Pamięci z ceremoniałem harcerskim a słysząc hasło „Stańcie do apelu” wielu z uczestników czuło prawdziwy dreszcz emocji. Salwę Honorową wykonał oddział funkcjonariuszy policji, a Orkiestra Dęta zagrała „Warszawiankę”.

Po raz pierwszy od 57 lat Centralny Zlot Turystów PTTK – Palmiry nie uświetniało swoją obecnością Wojsko Polskie. Zlot przetrwał czasy głębokiego komunizmu, stanu wojennego i zawsze nasze, polskie wojsko uświetniało swoją obecnością to zdarzenie. W tym roku działania polityczne zdecydowały, iż tak ważnego „symbolu” zabrakło na grobie polskich patriotów.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku…

Warecki Oddział PTTK

Udostępnij:
← Bezpłatne badania mammograficzne Kawiarenka Parafialna znów otwarta! →

Dodaj komentarz