0.7 C
Warka
czwartek, 8 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRBajkowe ferie w Warce

  Bajkowe ferie w Warce

   

  Tegoroczne ferie w warckich instytucjach upłynęły pod znakiem bajkowych zabaw. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zapewniły swoim podopiecznym wiele atrakcji. Wśród nich były gry i zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne, teatralne i wiele innych. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Minęły już dwa tygodnie zimowego szaleństwa.

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

  Poniedziałki dzieci spędziły w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Pierwszy dzień odbył się pod hasłem „Animacje w Smerfowej Wiosce”. Teatr Maska z Krakowa wystawił spektakl pt.: „Tajemnica zaginionych liter”. Po przedstawieniu aktorzy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Nie zabrakło zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonały pejzaż zimowy z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów twórczych, co dało wspaniały efekt końcowy prac.

  Kolejny poniedziałek w Bibliotece rozpoczął się pod hasłem: „Zimowe rozmaitości”. Z racji tego, że w tym dniu wszyscy dziadkowie obchodzili swoje święto, dzieci wykonały dla nich upominki w postaci kwiatowych wachlarzy. Poza tym znaczną część czasu zajęło wykonanie makiet krainy wiecznego lodu. Jak to na zimę przypadło – nie mogło zabraknąć bałwana. Co prawda były one wykonane z papieru ale za to techniką 3D przez co wyglądały zupełnie jak prawdziwe.

  Muzeum im. K. Pułaskiego

  Wtorki należały do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Prowadzący starali się, aby dzieci uczyły się przez zabawę, rozwijały swoją wyobraźnię i poszerzały horyzonty. Edukatorzy pokazali historię w innych barwach… bajkowych barwach.

  Czym różni się bajka od legendy oraz mit od historii? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów. Pomocne w tym były różnego rodzaju gry i zabawy, a zwłaszcza zajęcia plastyczne. Nie zabrakło więc kolorowanek opartych na motywach historycznych oraz ćwiczeń w sztuce origami. Pod czujnym okiem prowadzących uczestnicy składali papierowe konie oraz statki. W końcu patron muzeum – Kazimierz Pułaski – był kawalerzystą, a do Ameryki przedostał się drogą morską. Dzieci zostały wprowadzone w działalność instytucji muzealnej. Najpierw przygotowały rysunki swoich ulubionych bajek, a później zaprezentowali je na balonowej ekspozycji. Dla wielu była to pierwsza wystawa zbiorowa oraz pierwszy wernisaż. Nie zabrakło też czytania bajek w akompaniamencie gitary, improwizowanych scenek teatralnych, edukacyjnego spaceru po parku i innych atrakcji. Kolejne warsztaty podczas ferii zimowych już za rok. Tymczasem muzeum zaprasza najmłodszych do ponownych odwiedzin w semestrze letnim!

  Dworek na Długiej

  W środy i piątki milusińscy spotykali się w Dworku na Długiej. Podczas zajęć podopieczni poznali historię Plastusia, a następnie tworzyli jego podobiznę z plasteliny. Warsztaty te zostały zrealizowane dzięki wsparciu księgarni Plastusiowo. Dzieci wzięły również udział w Bajkowej Olimpiadzie oraz stworzyły własne bajki metodą dramy. Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii uczestnicy pod okiem Zbigniewa Masternaka – laureata Nagrody Literackiej Nike – stworzyły własne komiksy pt. „Legenda
  o Warce”. Tego dnia odbyły się również warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy uczyli się asertywności za pomocą bajek.

  W Dworku także odbyły się zajęcia zorganizowane przez wareckich Harcerzy. Okazało się, że w Warce grasuje… złodziej. Dzieci z pomocą Harcerzy miały za zadanie wytropić go i złapać – na szczęście udało się! Na zakończenie zimowego szaleństwa zorganizowano bajkowy bal karnawałowy. Dzieci wspólnie tańczyły, śpiewały i brały udział w konkursach i zabawach.

  Centrum Sportu i Rekreacji

  Pływalnia Olimpic

  W środy i czwartki w Warce można było spróbować swoich sportowych sił. W tych dniach dzieci zaprosiło Centrum Sportu i Rekreacji. Zajęcia odbywały się w hali sportowej i krytej pływalni. Środowe zajęcia były spotkaniem z lekkoatletyką. Grupa śmiałków miała możliwość zetknięcia się z tą piękną dyscypliną sportu, niektórzy zwłaszcza Ci młodsi po raz pierwszy. Zajęcia odbyły się pod hasłem: biegam, skaczę, rzucam. Po rozgrzewce mali sportowcy przeszli do biegów krótkich, biegu przez płotki, rzucania piłkami lekarskimi czy skakania wzwyż.

  Kolejnego dnia odbyły się gry i zabawy z elementami różnych gier zespołowych. Trenerzy podzielili grupę na zespoły, które na początek brały udział w wyścigach rzędów. Każdy wyścig opierał się na innej dyscyplinie zespołowej. Każda drużyna chciała wypaść jak najlepiej i zdobyć pierwsze miejsce w zawodach. W tym dniu dzieci grały także w zbijaka, mini piłkę nożną czy mini koszykówkę – każdy odnalazł swoją ulubioną dyscyplinę sportową.

  W drugim tygodniu odbyły się ponownie zajęcia sprawnościowo-zwinnościowe i długo wyczekiwany turniej piłki nożnej dzikich drużyn. Jak co roku turniej przyciągnął rzeszę młodych amatorów piłki nożnej. Wszystkie dzieci zostały podzielone na zespoły, które wzięły udział z zaciętej rywalizacji. Dla najlepszych czekały medale, a wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i słodkościami.

  Podczas ferii na krytej pływalni również można było aktywnie spędzić czas. Odbywały się lekcje pływania dla początkujących i chcących doskonalić swoja technikę pływania. Można było pod okiem instruktorów i trenerów wziąć udział z zabawach w wodzie, turnieju piłki wodnej, zawodach w wyławianiu przedmiotów czy pływania pod wodą.

  W akcji „Bajkowe Ferie w Warce” organizowanej przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. K. Pułaskiego  uczestniczyło w ciągu 10 dni 140 różnych dzieci. W sumie organizatorzy przygotowali 40 godzin zajęć. Średnio, dziennie w zajęciach uczestniczyło 35 osób. Aż 25 dzieci było 5 lub więcej razy a jedna osoba nie opuściła żadnego dnia.

  Organizatorzy Ferii w Warce  dziękują wszystkim uczestnikom i wolontariuszom wspierającym organizację zajęć, a w szczególności młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy SP nr 1 w Warce.

  Zobacz zdjęcia z pierwszego i drugiego tygodnia „Bajkowych ferii w Warce” – kliknij tutaj.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE