Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKomu Ojczyzna miła, za mną!

  Komu Ojczyzna miła, za mną!

  Z okazji 357. rocznicy „Bitwy pod Warką” Publiczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce nosząca imię Hetmana Stefana Czarnieckiego, który to właśnie pod Warką pokonał wojska szwedzkie wspólnie z Gminną Jednostką Kultury „Dworek na Długiej” organizują 2 Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Nasza Historia”.

  Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w gminie Warka historii Polski oraz historii lokalnej, w szczególności tej dotyczącej wydarzeń sprzed 357 laty i losów wielkiego polskiego Hetmana Czarnieckiego, którego pomnik 7 kwietnia 2013 roku odsłonięty został na wareckim rynku. W konkursie, którego finał zaplanowany został na 26 kwietnia w Ostrołęce rywalizacja odbywać się będzie w dwóch kategoriach szkolnych. Trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół będą prezentować swoją wiedzę w bezpośredniej rywalizacji. Zakres tematyczny konkursu ograniczony został do trzech materiałów źródłowych – komiksu historycznego „Bitwa pod Warką w roku 1656”, tom 3 rozdział IX „Potopu” H. Sienkiewicza oraz opracowań historycznych przekazanych do szkół (Katalog wystawy „Wielki Hetman Stefan Czarniecki. W 350-tą rocznicę Bitwy pod Warką 1656 r.”, „Stefan Czarniecki – żołnierz i obywatel”, Zestaw informacyjny na podstawie źródeł internetowych, Kalendarium życia).

   

  Przypomnijmy, że pierwszy konkurs, z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego, który odbył się w lutym w szkole w Nowej Wsi zakończył się następującymi rezultatami:

  Szkoły podstawowe:

  1 miejsce – ZS-P w Nowej Wsi

  2 miejsce – PSP nr 1 w Warce

  3 miejsce – ex aequo PSP w Ostrołęce i PSP we Wrociszewie

  Szkoły gimnazjalne:

  1 miejsce – PG w Warce

  2 miejsce – PG w Dębnowoli

  Konkurs Wiedzy NASZA HISTORIA CZARNIECKI – REGULAMIN

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE