12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeWarka nakręcona na bezpieczeństwo!

  Warka nakręcona na bezpieczeństwo!

  Czym skorupka za młodu nasiąknie…. To stare polskie porzekadło znakomicie pasuje do akcji, jaką w ostatnich tygodniach przeprowadziła w szkołach średnich gminy Warka firma STAŃCZYK NAUKA JAZDY, nasza miejscowa „szkoła” dla przyszłych kierowców, wsparta w tym działaniu przez Wojewódzki Ośrodku Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Burmistrza Miasta i Gminy Warka Dariusza Gizkę.

  Akcja, pod młodzieżowo brzmiącym hasłem „Warka nakręcona na bezpieczeństwo”, zawitała w tym czasie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Uczniowie z tych placówek oświatowych mieli unikalną okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas takich zajęć omawiano takie tematy jak m.in.: wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, sposoby reanimacji krążeniowo-oddechowej poszkodowanych i inne metody ratowania ofiar wypadków drogowych, a także koszty społeczne wypadków drogowych, ich charakterystyka czy metody im zapobiegania.

  Warto zaznaczyć, że zajęcia z uczniami wareckich szkół prowadzili doświadczeni praktycy i równocześnie wykładowcy szkoły Stańczyk Nauka Jazdy: Mirosław Jaroszek – pracownik pogotowia ratunkowego i ratownik z 20 letnim doświadczeniem w ratownictwie medycznym oraz Mariusz Sztal – trener defensywnej i ekonomicznej jazdy samochodem, egzaminator państwowy I stopnia, do niedawna Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, członek komisji problemowych Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  Uczestnicy warsztatów – poza profesjonalizmem zajęć – wspominają także znakomitą atmosferę,  jaką stworzyli podczas zajęć i wykładowcy i goście tych spotkań: dyrektor głównego sponsora akcji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Zbigniew Mazurkiewicz i właściciel organizatora i pomysłodawcy konkursu, Daniel Stańczyk. Dzięki temu udało się przekazać młodzieży – przyszłym kierowcom i użytkownikom dróg w naszej gminie  – sporą dawkę potrzebnej wiedzy… ale zapewnić też dużo śmiechu i żartów, co było widoczne zwłaszcza podczas prób praktycznych, na przykład przy testowaniu alkogogli.

  Co ważne, akcja „Warka nakręcona na bezpieczeństwo” nie kończy się razem z przeprowadzeniem w wareckich szkołach wiosennych warsztatów. Jej ważnym elementem jest także konkurs dla uczniów. Zespoły uczniowskie, na bazie wiedzy zdobytej podczas zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego, otrzymały zadanie nakręcenia krótkich filmów propagujących bezpieczne zachowania na drodze. Filmy prezentowane będą potem na stronie www.facebook.com/stanczyknaukajazdy a każdy kto wejdzie na fanpage szkoły Stańczyk Nauka Jazdy – będzie współdecydował o wynikach konkursu poprzez dawanie tzw. polubieni konkretnym filmikom.

  Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody. Będą to – ufundowana przez WORD Radom – tablica interaktywna oraz  – sponsorowany przez Urząd Miasta i Gminy Warka oraz szkołę Stańczyk Nauka Jazdy  – komplet  czternastu strojów sportowych dla zwycięskiej szkoły, której zespół zebrał największą ilość ,,polubień”, a także  vouchery w kwocie 200 złotych dla każdego uczestnika zwycięskiego zespołu,  uprawniające do takiej zniżki przy zapisie na kurs prawa jazdy organizowany przez szkołę Stańczyk Nauka Jazdy.

  Już w czerwcu filmiki zakwalifikowane do finału konkursu pojawią się zatem na stronie oraz funpage, a wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogą wystąpić w roli jurorów. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 20 października, a portal informacyjny www.warka24.pl oczywiście to wydarzenia dla swoich Czytelników opisze.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE