Więcej
  Strona głównaKulturaJedyna taka noc w muzeum

  Jedyna taka noc w muzeum

  „Noc Muzeów” w środku maja wrosła już w kalendarz imprez na całym świecie. Co roku w akacji bierze udział Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – instytucja kultury powiatu grójeckiego. Tak było również w tym roku 19 maja. Tej jednej nocy wszystkie ekspozycje można było zwiedzać za darmo. Na gości czekały też inne atrakcje.

  Prócz dwóch ekspozycji stałych udostępniono dwie wystawy czasowe: „Ostatni rycerz dawnej Polski” o losach Kazimierza Pułaskiego w czasach konfederacji barskiej (w plenerze) oraz „Szkaplerz i korona” nt. historii i legendy obrazu Matki Bożej Szkaplerznej oraz kościoła pofranciszkańskiego (w budynku CEM).

  Oprowadzanie zwiedzających w strojach jak z epoki patrona muzeum stało się już tradycją. Pracownicy muzeum w przebraniu szlachetnych dam i jaśniepanów,  ponownie cieszyli oczy gości. Nie zabrakło również muzyki. W sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego wystąpił warecki zespół Bez cienia ciszy. Nowością podczas tegorocznej imprezy było „Kino Muzeum”, w którym wyświetlono dwa filmy – „Twój Vincent” oraz „Koneser”. Zainteresowanie tą inicjatywą przerosło oczekiwania organizatorów. Fanów dobrego kina nie zabrakło.

  Dużą popularnością cieszyła się „Panorama niepodległości”, czyli długa historia Polski rysowana przez zwiedzających. Była to okazja do wspólnej zabawy, jak również pozostawienia po sobie pamiątki w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci chętnie rysowały korony królewskie, księżniczki, miecze, szable czy zamki. Dorośli często zostawiali swój autograf, ale nie brakowało również  pięknych rysunków i sentencji.

  Podczas tej wyjątkowej nocy nasze muzeum odwiedziło prawie 1000 osób. Zespół muzeum dziękuje za spotkanie i zaprasza ponownie, nie tylko w Noc Muzeów.

  Fot. R. Donica

  Więcej zdjęć na stronie muzeum.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE